Černá ovce
Autor: The Hammer |
3.2.2009 |
8
Tato hra mě velice zaujala a rozhodl jsem se o ni rozšířit svou sbírku. Byl to tak trochu výstřel naslepo, protože jsem o této hře moc informací neměl, ale myslím, že výstřel nakonec přesně zasáhl cíl.
Už jméno autora - Reiner Knizia - slibovalo kvalitní zábavu a vydavatelství Blackfire tuto hru uvedlo kompletně v češtině. Což v praxi znamená, že krabice i pravidla jsou popsány česky, ostatní herní materiál žádné texty neobsahuje.
Černá ovce je krásně graficky zpracovaná rodinná hra pro 2 - 4 hráče od 8 let, ale myslím, že ji v pohodě zvládnou i mladší děti.
Po otevření krabice zjistíte, že kdyby byla poloviční, nic by se nestalo. Ve velkém prostoru se krčí balíček malých karet (velikost přibližně jako karty surovin z Osadníků), sáček plastových miniatur (opravdu miniaturních) představující zvířátka na farmě. Dále pak tři hrací desky a čtyři farmy z tvrdého papíru. Záměrně píšu z tvrdého papíru, nečekejte žádný karton typu kartičky z Carcassonne. A k tomu všemu ještě česká a slovenská pravidla.
Ve hře samotné představuje každý hráč farmáře snažícího se dostat zvířata z herních polí do svých vlastních ohrad. Každé zvířátko má ze spodní strany skrytou bodovou hodnotu, která se na konci sčítá. Výjimku tvoří černé ovce, ty naopak body ubírají.
Na tři hrací desky jsou umístěny vždy dvě zvířata. Hráči dostanou do ruky tři karty zvířat. Kdo nejsilněji zabučí, začíná. Každý hráč vždy přikládá karty ke hrací desce ze své strany. Modrý k modré stodole, Fialový k fialové atd. V jednom tahu může hráč vyložit jednu nebo dvě karty. V případě, že vyloží jednu, může pak ještě jednu odhodit na odhazovací balíček. Poté si dobere karty do počtu tří a jede další hráč. V okamžiku, kdy jsou k jedné hrací desce přiloženy tři karty ze všech stran, přichází na řadu obodování hrací desky. Tady platí tato hierarchie: Nejcennější je kůň, poté kráva, prase, ovce, kohout, černá ovce. Dále je zde sedm různých kombinací zvířat: nejlepší je pět stejných zvířat (tři vyložené karty + dvě miniatury na herním poli), čtyři stejná zvířata, tři stejná + dvě další stejná, tři stejná, dva páry stejných zvířat, jeden pár stejných zvířat a nakonec nejvyšší samotné zvíře. Hráč, který má tu nejcennější kombinaci se stává majitelem dvou miniatur zvířat, která přesune do své ohrady. Na hrací desku se pak umístí další zvířata a hra pokračuje. Na konci hry pak hráči mohou ještě dostat bonusové body za největší počet zvířat jednoho druhu nebo za sesbírání celé sady zvířat, která jsou ve hře.
Dále zde existuje varianta hry s úkolovými kartami, kdy každý hráč obdrží na začátku hry tajně kartu s úkolem (například sesbírej nejvíc kohoutů) Pokud tento úkol je na konci hry splněn, získává hráč bonusové body, uvedené na této kartě.
Hra samotná nabízí možnost kombinovat, plánovat, taktizovat, není to jen slepé pokládání karet ale v rozumné míře (hrají i děti) nabízí i možnost jakési strategie.
Pravidla jsou stručná, jasná, výstižná a jednoduchá. Stačí přečíst a ihned můžete hrát. Hru lehce pochopí i děti. Na obalu je velkým písmem uvedeno, že se jedná o RODINNOU hru a s tím nelze než souhlasit. Opravdu skvělá volba pro rodiny s dětmi, která nabízí skvělou zábavu i trochu poučení. Nakonec zjistíte, že i ten miniaturní herní materiál má své opodstatnění. V případě větší velikosti by nastal problém s místem.
Za sebe musím říct, že i když se u nás v rodině hrají už především náročnější hry, tak tuto hru jsme si velice oblíbili a skvěle se při ní bavíme.