Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 1–4 |
Doporučený věk: | od 8 let |
Herní doba: | 45 min (reálná data) |
Herní svět: | neuvedeno |
Herní kategorie: | karetní hra |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | Bohemian Games PYTHAGORAS |
Autoři: | José Carlos Rôla Luis Costa |
Rok vydání: | 2020 |
Dostupnost: | 4 obchody (cca 529–599 CZK) |
Sdílej: |
Autor: mh | 28.11.2024 | 6
Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).
Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu
„Chtěl jsem se zeptat, jestli už někdo nemá chuť na dobrou brazilskou kávu.“ — „Mistře, vy opravdu zlobíte!“
Kulový blesk (1978), režie: L. Smoljak, Z. Podskalský
Aby mohl Mistr Bílek zlobit doktora Radostu, musel nejdříve někdo tu brazilskou kávu vypěstovat, usušit, upražit a dodat do obchodu, kde si ji dotyčný zakoupil. A právě tento řetězec sleduje hra Café, kterou vydalo jako svou prvotinu nové české vydavatelství Bohemian Games. V ní se jeden až čtyři hráči od deseti let stanou producenty kávy, se kterou musí projít celým zpracovatelským procesem, na jehož konci jsou uspokojené požadavky konkrétních kaváren, které přinesou vytoužené vítězné body.
Samotná hra je z roku 2020 a mají ji na svědomí portugalští autoři José Carlos Santos (pod přezdívkou Rôla), Luís Costa a Marina Costa. Jména zmiňuji hlavně kvůli tomu, že mi přijde úsměvné, že hru o produkci kávy mají na svědomí autoři s příjmením Costa (vybavte si jeden nejmenovaný řetězec kaváren, který působí i u nás).
Hra se distribuje v poměrně malé krabičce, opatřené parciálním lakem, takže především název hry při pohledu z různých úhlů vrhá zajímavé odlesky. Jinak jako podklad převažuje hnědá barva, kterou si s kávou běžně spojujeme (pokud tedy nepřemýšlíme rovnou o černé), a design krabičky, jehož autorkou je již zmiňovaná Marina Costa, je laděn v duchu art deco a evokuje 20. léta minulého století. Tady asi záleží na osobním vkusu každého soudruha, jestli se mu to líbí, nebo ne, já osobně nejsem příliš velkým fandou tohoto stylu.
Obsah krabičky je také funkcionalisticky strohý — najdete v ní pouze karty o něco větších rozměrů, než bývá zvykem, dřevěné kostičky různých barev, jednu dřevěnou figurku natřenou zlatou barvou (tzv. kávový mistr) a sešit s pravidly. Pro vlastní hru to bohatě stačí, nicméně každý by si měl uvědomit, že chce-li plastové miniatury a obecně bohatý atraktivní obsah, musí sáhnout jinam. Na druhou stranu produkci odpovídá i výsledná cena, která je dosti příznivá.
Před vlastní hrou se z karet vytřídí čtyři karty společností a čtyři počáteční karty a každý hráč si vezme jednu odpovídající dvojici a vyloží ji lícem nahoru před sebe do své herní oblasti. Je potřeba si ponechat dostatek místa na všechny čtyři strany od počáteční karty, protože herní oblast se bude v průběhu hry rozšiřovat.
Pak se roztřídí dřevěné kostičky podle barev — červené, zelené, žluté a hnědé představují normovanou jednotku množství jednotlivých druhů kávy podle zemí původu a vytvářejí počáteční zásobu (bank), zatímco čtyři větší bílé slouží jako ukazatele počtu akcí. Každý hráč si vezme od každé barvy jednu kostičku, bílou postaví na políčko s číslem 1 na kartě společnosti a barevné pod tuto kartu k odpovídajícím barvám kávových zrn, kde představují hráčův sklad.
V závislosti na počtu hráčů se podle postupu v pravidlech vyřadí některé karty herního plánu a zbytek se zamíchá a položí lícem dolů na dostupné místo, kde tvoří dobírací balíček. Hráč, který naposledy pil kávu, si vezme figurku kávového mistra a stává se pro první kolo začínajícím hráčem.
Hra se hraje na osm kol, během nichž se plně vyčerpá připravený dobírací balíček, takže není nutné kola speciálně počítat. Tady ale pozor. Balení obsahuje karty rozšíření Expresso, které je potřeba také vyřadit, pokud nechcete toto rozšíření hrát (o něm ale později). Dále jsme obdrželi dvě promo karty (jedna z nich je věnována ukrajinským kavárnám ve Lvově, všichni asi známe důvod), takže aby souhlasily počty (budete-li s nimi chtít hrát), musíte na začátku hry vyřadit o dvě karty více, než udávají pravidla.
Hráč s figurkou kávového mistra vytvoří nabídku tří karet z dobíracího balíčku. Hráč po jeho levici si jednu z nich vybere, kávový mistr doplní nabídku z dobíracího balíčku a vybírá si další hráč v pořadí. Jako poslední si vybírá hráč s figurkou kávového mistra a dvě nevybrané karty se odhodí na odhazovací balíček. Pokud si hráč chce vzít kartu obsahující šálek kávy, musí za ni zaplatit jednou libovolnou kostičkou ze svého skladu, karty bez šálku jsou zdarma. Nemá-li hráč ve skladu žádnou kostičku na zaplacení a jsou-li v nabídce pouze karty se šálkem, musí zvolenou kartu odhodit na odhazovací balíček. Jakmile však má hráč ve své herní oblasti viditelné minimálně dvě lodi, má zdarma všechny karty.
Vybranou kartu každý hráč okamžitě umístí do své hrací oblasti tak, že musí překrýt 2, 3, nebo 4 viditelná políčka na již vyložených kartách (každá karta obsahuje šest políček, a i když některá mohou být sloučena do jednoho většího, vždy se počítají jako dvě), přičemž ji může libovolně natočit v ortogonálním směru (vodorovně, nebo svisle).
Po umístění karty si každý hráč spočítá počet viditelných šálků kávy ve své oblasti a bílou kostičku postaví na odpovídající číslo stupnice (maximum je osm, i kdyby měl hráč viditelných šálků více). Nyní nastává čas na provedení akcí, kterých může hráč provést tolik, kolik ukazuje bílá kostička na stupnici. Tyto akce souvisí s řetězcem produkce kávy a na kartách jsou označeny písmeny A, B, C a D:
Pro všechny akce platí podobná pravidla:
Po každé provedené akci hráč posune bílou kostičku na stupnici směrem k nule. Jakmile všichni hráči vyčerpají všechny své akce, začínající hráč předá figurku kávového mistra sousedovi po levici a začíná další kolo.
Hra končí na konci osmého kola vyčerpáním připraveného balíčku karet. Nyní dojde ke spočítání vítězných bodů. Ty lze získat ze dvou zdrojů:
Vítězem se logicky stává hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů, případné remízy se rozhodnou podle údajů v pravidlech.
Začněme pravidly, protože ta představují první kontakt hráče s hrou a jejími principy. Pravidlový sešit obsahuje pravidla v české a slovenské verzi, jak už bývá často zvykem. Forma pravidel a způsob jejich vysvětlení je naprosto dostačující, navíc doplněn spoustou názorných obrázkových příkladů, takže nehrozí, že byste něco špatně pochopili. Navíc jsou pravidla vlastně hrozně jednoduchá, takže tady měl jejich tvůrce ulehčenou práci. Jednu výtku bych ovšem přece jenom měl. Na poslední straně je uveden QR kód, který má směřovat na youtubový kanál s videonávodem ke hře. V době psaní recenze však tento kanál byl úplně prázdný a žádný videonávod se v něm nenacházel. Není to poprvé, co jsem se s touto situací setkal, a máslo na hlavě mají i zavedená vydavatelství. Nicméně to považuji za nešvar. Pokud chcete v pravidlech odkazovat na videonávod, měl by být k dispozici už v době distribuce. Minimálně na e-shopech je hra už k sehnání, takže chybějící videonávod trochu kazí reputaci.
Co se samotné hry týká, v první řadě je potřeba si uvědomit, že se jedná o typický multiplayer solitér, takže každý hráč si hraje na svém písečku a o ostatní se prakticky nezajímá. Jediný náznak interakce představuje výběr karet na začátku kola, kdy jeden hráč může sebrat kartu, o kterou měl zájem někdo jiný. Větší interakci nabízí pokročilá varianta se svou dražbou, ale opět se to týká pouze výběru karty pro dané kolo. Jistá výhoda je v tom, že pravidla pro sólovou hru a hru více hráčů jsou prakticky stejná. Kdo má rád interakci mezi hráči, ten ať se ale poohlédne někde jinde.
Hlavním mechanismem je engine building – možná by se ještě dalo říci, že i tableau building, ale protože hlavní snahou hráče je vytvořit co nejlepší produkční linku kávy a co nejefektivněji ji při hře využít, já osobně bych se přikláněl spíše k engine buildingu. Zajímavým prvkem je to, že tento engine se dynamicky vyvíjí a nutnost v každém kole překrýt minimálně dvě políčka dost často způsobí, že dojde k jeho změně. Snahou hráče je, aby ta změna byla k lepšímu, ale ne vždycky to jde a někdy je to prostě změna k horšímu.
Je dobré vědět, že ačkoliv je hra umístěná v malé krabičce, kterou snadno přibalíte k téměř jakémukoliv zavazadlu, vlastní hraní vyžaduje poměrně dost místa, protože svoji herní oblast rozšiřujete na všechny strany. Když budete hrát ve čtyřech, už vám opravdu jen tak nějaký stolek stačit nebude. Z tohoto důvodu nepočítejte s tím, že byste si hru zahráli třeba cestou ve vlaku, to se vám nejspíš nepodaří ani u sólo varianty. Na druhou stranu není nutné hrát na jednom stole, teoreticky si může každý hráč budovat svůj engine na samostatném místě, pokud si budete důvěřovat, tak to určitě možné je. S tím souvisí i nutnost vhodně umístit počáteční kartu, protože pozdější posouvání celé herní oblasti už není to pravé ořechové, dcera to v první hře udělala a rozbila si ji tak, že už nebyla schopná ji sestavit dohromady.
Udávaná herní doba 30 minut celkem odpovídá. Při prvních hrách asi budou hráči své akce odehrávat postupně za dohledu ostatních, což se koneckonců doporučuje i v pravidlech, takže výsledná doba hry jedné partie může být i o něco delší. Ale později již k tomu nebude úplně důvod a hráči mohou akce hrát souběžně, čímž se k té půlhodině přiblíží. Samozřejmě pokročilá varianta s dražbou dobu partie zase o něco prodlouží. Vzhledem k tomu, jak herní principy fungují, nehrozí podle mě příliš ani analytická paralýza, i když někteří hráči jsou v tomhle směru velmi vynalézaví. Nicméně hra celkem dobře odsýpá, k nějakým zásadním prostojům nedochází, a pokud budete akce hrát souběžně, nijak zvlášť se neprodlouží ani s přibývajícím počtem hráčů.
Vliv náhody tu je sice zastoupen „pouze“ v počátečním výběru a zamíchání karet, zato je však poměrně zásadní. Protože si vždy vybíráte ze tří karet, dost záleží na tom, jaké dostanete do nabídky. Když máte karty, které umožňují vypěstovat především zrna určitých barev, ale v nabídce nejsou žádné kavárny, které by o takovou kávu měly zájem, hraje se celkem špatně. Nebo když potřebujete rozšířit počet sušáren a pražíren, případně šálků kávy a v nabídce nic takového nemáte. Na druhou stranu, pokud vám karty chodí podle potřeb, je to hned jednodušší. Je tedy potřeba si tento fakt uvědomit a přijmout to, že se hra nedá dopředu spočítat a je nutné spíše co nejlépe zareagovat na aktuální situaci. Vliv náhody opět trochu eliminuje dražba v pokročilé variantě, ale rozhodně nikoliv úplně.
Herní principy, které hra využívá, se mně osobně líbí. Jsou jednoduché a rychle pochopitelné. Nicméně hra je v zásadě abstraktní a svázání s tématem je, jak už to u podobných her bývá, méně těsné (klidně by hra mohla být o něčem jiném). Ale zase na druhou stranu problematiku výroby kávy přece jen trochu reflektuje, takže úplně mimo mísu to určitě není.
Takticky a strategicky se však rozhodně nejedná o žádný mozkovar, protože těch možností, které můžete v danou chvíli udělat, zase tolik není. Což je na jednu stranu pozitivní, protože to přibližuje hru většímu počtu hráčů, například rodinám se staršími dětmi nebo i nehráčům. Na druhou stranu ale nejspíš brzy přijdete na vhodnou strategii, kterou budete od té doby používat v každé partii, maximálně se ji budete snažit nějakou dobu ještě trochu zoptimalizovat.
Najít vhodnou strategii není podle mě příliš složité, kdo si na ni chce přijít sám, nechť přeskočí tento odstavec. Jinak si stačí uvědomit, že potřebujete čtyři akce na to, abyste kostičku posunuli přes všechny části řetězce až do kavárny. Na začátku máte k dispozici jenom jednu na kolo, ale s tím byste moc parády nenadělali. Je tedy vaší snahou získat do své herní oblasti co nejvíce karet se šálkem a ještě si je pokud možno později nepřekrýt. V každém kole můžete získat maximálně jeden šálek a ještě za něj musíte zaplatit. Pokud vám budou karty nápomocny, jste schopni v polovině hry mít pět šálků a tedy pět akcí, na což vám stačí startovní zásoba. Na další případné šálky si už musíte připravit kostičky do skladu svépomocí, nebo získat dvě lodě, což ale závisí i na štěstí, jaké karty budete mít k dispozici. Dalším strategickým prvkem je sestavovat si sousedící skupiny příslušných typů polí a tím zefektivňovat jednotlivé kroky. A samozřejmě potřebujete také vhodné kavárny, které vám přinesou vítězné body. A to je tak podle mě víceméně všechno. Tyto strategické prvky musíte vhodně kombinovat podle toho, jaké karty vám přijdou do nabídky.
Po nějaké době tedy budete hru hrát již víceméně automaticky a její potenciál se poněkud vyčerpá. Pokud budete hrát sami, nebo se stejně zběhlými spoluhráči, může se hra smrsknout pouze na to, jaké karty komu přijdou, tedy pouze na vliv náhody. A je otázka, jak dlouho vás tohle bude bavit. Pro hru více hráčů může být oživením použití pokročilé varianty a dražby, která vždy přinese trochu vzruchu, ale to dobře funguje spíš ve čtyřech, možná ve třech hráčích, ve dvou je dražba taková nijaká a v sólo hře ji nelze použít vůbec. V tomhle moc nepomůže ani rozšíření Expresso, které přináší pouze více možností k akcím, ale základní principy nemění, takže pouze oddálí okamžik, kdy k vyčerpání dojde.
Na druhou stranu, hra je celkem levná a rychlá, takže je možné ji využívat jako filleru při větších herních sezeních. Dokonce by se dalo říct, že pokud jste dohráli jednu větší partii nějaké hry, je čas na kávičku a při jejím pití si můžete střihnout i partičku Café a pak přejít k další velké hře. V tom vidím asi její velkou výhodu.
Café je příjemnou hrou s jednoduchými herními mechanismy, které ji činí přístupnou širokému hráčskému publiku. Díky skladné krabičce a krátké době přípravy je možné ji vzít s sebou na cesty a využít k odreagování po dlouhém dni. Je však nutné počítat s tím, že při vlastní hře vyžaduje poměrně dost místa pro umisťování jednotlivých karet, což se obzvláště projeví při větším počtu hráčů.
Nevýhodou hry může být, že její hraní je pořád stejné a po vytvoření optimální strategie už hráč nemá, kam by se dál posouval. Z toho důvodu se může její potenciál postupně vyčerpat a zájem o ni uvadnout. Tím spíš, že obsahuje minimum interakce mezi hráči a jedná se především o multiplayer soliter.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
L5R Crab kostky - nové
Akt. cena: 299 Kč
Končí za: 5 dnů