Nezdá se to, ale sjednotit zemi dá zabrat. Člověk se snaží pozvednout ty barbary a ukázat jim výhody civilizace, ale oni? Tančí kolem stromů a popíjejí kdejakou břečku, prý lektvar... Senát je parta hašteřivých pitomců, ze kterých mám akorát bolest hlavy. Kdo to kdy slyšel, dát moc lidu! V paláci jsem pro změnu obklopen patolízaly, kteří kdyby mohli, tak mi snad vrazí nůž do zad. Budu muset změnit politiku, zahájím vládu silou a všem ukážu. To by bylo, abych tu Římskou republiku nevybudoval!
CAESAR! je area control hra pro dva hráče, ve které hráči usilují o to, mít převahu na plánu. Hra obsahuje také tři mini rozšíření, jak si zpestřit hru, a sólo mód.
Příprava hry:
Mezi hráče se položí herní plán, který představuje Římskou republiku rozdělenou na provincie a okolní území. Na začátku umístí hráči do provincií žetony bonusu a při hře je budou nahrazovat svými žetony kontroly, dle toho, jak se jim bude dařit.
Hráči si zvolí, kdo bude hrát za Caesara a kdo za Pompeia. Následně si vezmou všechny svoje žetony, které jsou dvojího druhu:
- žetony vlivu - ty se vykládají na hranice provincií a určují kolik vlivu jejich vlastník získává v provincích, kterým patří daná hranice a
- žetony kontroly - ty se vykládají do provincií poté, co je tzv. uzavřena a dává si ho tam hráč, kdo má v provincii více vlivu.
Žetony kontroly se dají na určená místa na herním plánu, žetony vlivu pak do pytlíku. Nakonec vztyčí hráči zástěnu a náhodně si vylosují dva žetony vlivu z pytlíku.
Průběh hry:
Hráči se střídají na tahu, vždy se umístí jeden žeton vlivu zpoza zástěny na herní plán a dolosuje se nový. Žetony mají symbol, který odpovídá hernímu plánu (loďstvo, pěchota…), a jsou rozdělené na dvě části, kdy každá část mívá jinou sílu. Žeton lze umístit pouze na pole s odpovídajícím symbolem, a jelikož žeton vždy leží na hranici dvou provincií, volí hráč, kam bude směřovat jakou silou.
Žetony vlivu se vyhodnocují, až když je provincie zcela obklíčená žetony, neboli uzavřená. Hráč, který uzavřel provincii (položil poslední žeton vlivu na její hranici), si vezme žeton bonusu dané provincie. Následně se spočte vliv obou soupeřů a vítěz na uvolněné místo po bonusu položí žeton kontroly (jejich zásobu má na okraji herního plánu).
Žetony bonusů se musejí zužitkovat v daném tahu, jinak propadají. Dále je tu pak bonus za ovládání sousedících území a pár dalších doplňujících pravidel.
Konec hry:
Hra může skončit dvěma situacemi:
- Pokud hráč na tahu nemůže umístit žeton vlivu (herní plán je plný), prohrává a novým diktátorem Říma se stává protihráč.
- Když se hráč „zbaví“ všech svých žetonů kontroly ihned vyhrává a novým diktátorem Říma se stává on (či ona).
Co se stane s poraženým je plně na libovůli nového diktátora. Od toho je také diktátorem, že?