Brass - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3–4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min (reálná data)
Herní svět: Vlaky, Novověk
Herní kategorie: budovatelská, dopravní, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Pegasus Spiele
Warfrog
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2007
Dostupnost: neznámá
Sdílej: Facebook

Brass – cesta za prosperitou

Autor: tarnow | 30.3.2012 | 3

Copak je to za škatulku?

 

Brass patří do té skupiny her, u které prostě budete propočítávat možnosti. Na to, že vlastně hrajete jen dvě akce za svůj tah, nabízí hra opravdu obrovské množství možností jak je zahrát. Jde o počítací Euro jako řemen. Nicméně jako správný hráč by člověk měl hry dělit na jediné dvě škatulky a to dobré a špatné, takže zařazení je na vás.

 

Zamotaný začátek


Pravidel je požehnaně. Není to žádná wargame, ale i tak přelouskat pravidla a hlavně nechat secvaknout dá docela práci. Po vstřebání mechanismů se vám najednou otevře neuvěřitelná paleta taktik, které mohou vést k vítězství. Po několika hrách člověk ocení, jak vše ladí a zapadá do sebe. Nicméně vysvětlovat tuto hru je opravdové utrpení a proto spíš po nastínění mechanismů doporučuji dát zkušební hru, kde si vše dovysvětlíte přímo na desce.

 

Síťařina


Ano, Brass se dá šoupnout i do škatulek síťových her. Spoje (průplavy/železnice) hrají důležitou roly, ale můžete toto propojování jednotlivých měst využívat minimálně a zaměřit se spíš na prodej surovin (uhlí/železo), případně stavbu lodí, zobchodování vlny nebo stavbu přístavů. Díky tomu, že můžete využívat i spojení, které vytvoří ostatní hráči, můžete pokládaní spojení omezit na minimum. Brass je spíše než „vláčková“ hra, hra založená na ekonomice ve vláčkovém kabátku.

 

Ostatní herní prvky


Zajímavým momentem ve hře je možnost půjčky. Brzy vám dojde váš základní kapitál a tak musíte buď rychle přes přístavy vyvézt zboží a otočit budovu (přinese opakující se příjem každé kolo/ přinese vítězné body) nebo si vzít půjčku. Pokud dobře naplánujete tahy, může dočasné zadlužení, kdy následujících několik kol místo abyste inkasovali příjem, tak platíte úroky, nakonec vést k obrovskému skoku kupředu jak v příjmech tak vítězných bodech.

Dalším prvkem jsou suroviny. Ty na rozdíl od vlny nevyvážíte, ale jsou spotřebovány vámi či vašimi protihráči při stavbě budov nebo spojů. Pokud na budově dolu nebo továrny dojdou tak ji obracíte a připisujete si příjem a vítězné body. 

Přístavy umožňují vyvážet vlnu, každá továrna na vlnu může použít jeden přístav a obrací se jak továrna, tak přístav. Je možnost taktéž po určitou dobu vyvážet přes východní trhy, ale časem se východní trh nasytí a pak již musíte vyvážet přes klasické přístavy.

Poslední z důležitých prvků hry jsou lodě. Jejich postavení je hodně náročné jak časově (musíte pracovat s pokrokem) tak i finančně. Ovšem lodě jako jediné nemusí čekat na zobchodování nebo vytěžení a okamžitě přináší nezanedbatelné množství vítězných bodů.

  

Tak nějak obecně


I přes (podle mě) graficky ne příliš povedenou „fasádu“ v sobě hra skrývá obrovský potenciál. A to především v znovuhratelnosti a hlavně taktických rozhodnutí. Ano taktiku tady nereprezentují figurky generálů nebo neohrožených fantasy bijců, ale dobře zobchodovaná vlna, rozprodané uhlí s železem nebo postavená loď vás můžou naplnit stejně dobrým pocitem, že jste dosáhli něčeho velkého.

 

KladyKonec období železnic

  • komplexní
  • přijatelná herní doba
  • neuvěřitelná variabilita strategií


Zápory

  • grafika – před koncem hry je ve 4 hráčích plná a můžete přehlednout klidně spoj, který může přinést dodatečné body
  • u tohohle byste nechtěli vysvětlovat pravidla

 


Závěrečné shrnutí


Pokud hráč preferuje deskovky, kde je nutno chystat strategii, dělat taktická rozhodnutí a nevadí mu železniční zpracování, je to určitě hra, která by neměla ujít jeho pozornosti. Hra spíše pro náročné hráče. Rozhodně nejde o oddychovku. 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Vyborne!
Konecne je tu recenze na moje nejoblibenesi euro vubec, navic pekne napsana! Jen dodam, ze my hrajeme s malinkou upravou v pravidlech tak, ze jsou drazsi pujcky i stavba zeleznice.

30.3.2012 15:27:48

Richmond
Můžeš hodit tu upravu - homerules mi nevadí pokud fungují ...

30.3.2012 15:35:17

Vyzkoušejte
Díky za recenzi. Jde opravdu o vynikající ekonomickou strategii, která neprávem unikla většímu zájmu. A ani ta pravdila nejsou tak děsivá, jak tím straší tarnow :-)

31.3.2012 11:32:21

Ranca
Ta hra má jeden velký problém - graficky je škaredá :-( A když se o to člověk nezajímá tak při zběžném pohledu nad tím mávne rukou a odpíská to jako další vláčky.

Je zajímavé, že i když herně je Brass opravdu moc hezký upgrade Wallaceho dřívějšího vláčkové počinu Railroad Tycoon, tak pokud bys postavil tyhle dvě desky vedle sebe, tak většina by očima zvolili Tycoon.

Nejlepší je když jde forma ruku v ruce s mechanismem :-) To se Brassu bohužel nepovedlo ...

31.3.2012 18:30:38

tarnow
Asi jsem divnej, ale grafika Brassu (Kohle) se mi libi docela dost, prijde mi stylova.

31.3.2012 20:02:40

grafika
Me se Brass taky graficky libi. Chapu, ze to neni mainstream a kde komu nesedne, ale pro me ma svoje kouzlo. My vetsinou hravame s jedinou snadnou upravou, a to je stavba dvou koleji za 20 penez.

1.4.2012 09:13:34

grafika
jj - každý to má jinak. Ať vypadá jak vypadá, tak je hlavně herně těžký nadprůměr a o to jde. Že to není žvýkačka pro oči - no není každý den posvícení :-)

1.4.2012 10:56:49

Vybíráme z Bazaru

God of War: Karetní hra
God of War: Karetní hra
Akt. cena: 60 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas