Také jste vždy rádi pozorovali, jak světelný paprsek protíná některé materiály na první pohled nesmyslně a například předměty ponořené ve vodě se zdají být přelomeny napůl?
Pak určitě vyzkoušejte deskovou logickou hru Black Box (v její upravené a vylepšené verzi Black Box +). Narozdíl od mnoha jiných abstraktních her totiž velmi realisticky simuluje realitu, takže dozajista zaujme i vaše nehrající, leč fyzikálně zaměřené přátele.
Princip je podobný např. známé hře Logic - jeden hráč si tajně předkreslí do připravené kartičky pozici tří až pěti atomů. Úkolem druhého hráče je potom jejich pozici najít. Čím méně tahů na to spotřebuje, tím lépe.
A jak může zjistit pozici atomů?
Vystřelováním imaginárních paprsků z okraje hracího plánu (Black Box + nabízí dvě verze hracího plánu - čtvercovou a šestiúhelníkovou). Každý atom má kolem sebe elektronový obal (kruhový, zabírající 3x3 políčka kolem středového jádra), kterým může paprsek prolétnou, letí-li přímo, nebo se od něj odrazit, nenarazí-li v úhlu 90 stupňů. Je možné, že vlivem deviace pak paprsek narazí i do dalšího atomu, až nakonec vyjde z hracího plánu na naprosto nečekaném místě. Toto místo označí první hráč jedním z hracích kamenů.
Po několika vystřelených paprscích je možné začít určovat přesné pozice atomů.
Hra končí v okamžiku, kdy si druhý hráč myslí, že má všechny atomy na svém místě. Jeho skóre se pak dopočítá jako součet vystřelených paprsků a chybně umístěných atomů (za každý je 5 trestných bodů).
Pak si oba hráči své role vymění.
Hra se hraje na libovolný počet kol, vyhrává ten, kdo má na konci nižší celkové skóre (tj. na odhalení polohy atomů potřeboval méně tahů).