Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–2 |
Doporučený věk: | od 10 let |
Herní doba: | 60 min (reálná data) |
Herní svět: | Středověk |
Herní kategorie: | desková hra, strategická, válečná |
Čeština: | ke stažení |
Vydavatelé: | Edge Entertainment Fantasy Flight Games Galakta Heidelberger Spieleverlag |
Autoři: | Robert A. Kouba |
Rok vydání: | 2010 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: vasekre | 1.8.2010 | 34
Knižní sága G. R. R. Martina Píseň ledu a ohně se v současnosti řadí mezi jedno z nejsledovanějších a nejdiskutovanějších děl žánru “fantasy”. Velmi osobitým způsobem, kdy čtenář prochází každou kapitolu pohledem jiné postavy, pojednává o osudech Západozemí, území, které před několika málo lety přišlo o vládnoucí královskou linii. Po smrti nastupujícího krále se tak utváří prostor pro války několika významných rodů a boj o Železný trůn, symbol nadvlády nad celou zemí. Kdesi na východě se přitom znovu zrodili draci, prý již vyhynulá stvoření ovládaná starými králi Západozemí, a nad celý kontinent se pomalu vkrádá krutá zima po letech trvajícím létě...
Na motivy celé ságy vznikla zajímavá desková hra A Game of Thrones – Boardgame a dále pak karetní sběratelská hra A Game of Thrones LCG. Battles of Westeros je tedy třetí hra z tohoto světa.
Bow je strategická válečná hra, která se odehrává na hracím plánu, který je rozdělen na políčka (hexy). Hráč rozdává rozkazy svým armádám pomocí karet nebo žetonů a jeho cílem je splnit podmínky určité mise. Hra čerpá z vylepšeného systému hry Battlelore. Jednotky se rozdělují na blízko (melee) a střelecké (ranged).
Fáze zotavení
Fáze seřazení
Velitelská fáze
Fáze přeskupení
Battles of Westeros vs. Battlelore
Jelikož BoW se zakládá na systému Battlelore tak je srovnání těchto her přímo nutné.
Bitevní pole - velkým neduhem Battlelore bylo rozdělení bitevního pole na sekce, čímž se hra stávala hodně náhodná a pokud nepřišly správné karty, tak se hráč mohl snažit sebevíc ale k výhře to vést nemuselo. BoW přichází s novým systémem rozdělování rozkazů využitím velitelů. Každý velitel má svůj velitelský limit, který určuje kolik rozkazů může dát jednotkám. Tyto rozkazy hraje pomocí karet a každý velitel má svojí zonu dosahu v okolí dvou hexů. Tyto karty dávají zpravidla rozkazy více jednotkám. Druhou možností je zahrání příkazového žetonů, jehož pomocí dáte rozkaz jedné jednotce kdekoliv na herním plánů. Rozhodně vylepšení oproti Battlelore a krok vpřed.
Bojové kostky – v Battlelore jsou šestistěnné kostky se šesti symboly. Zeleným, modrý a červeným štítem, vlajkou ústupu, bonusovým zásahem a lore symbolem. U BoW jsou naproti tomu osmistěnné kostky rozdělené na pět symbolů. Přičemž zelený symbol je zastoupen třikrát, modrý dvakrát, červený symbol, valor symbol a ústupový symbol jednou. Toto je podle mě opět lepší než v Battlelore, protože to rozlišuje i zkušenosti jednotek, kdy sejmout záčatečnickou jednotku (zelený symbol) je lehčí než veterány v podání červeného symbolu.
Kostky v Battlelore jsou vyrobeny ze dřeva a barva se na nich po několika partiích odlupovala. BoW má oproti tomu výhodu v tom, že kostky jsou z odolnějšího materiálu a symboly jsou do nich navíc vryty.
Morálka – v Battlelore je morálka řešena tím způsobem, že ovlivňuje pouze jednotky. V praxi to znamená, že rozlišuje jednotky statečné (pokud sousedí alespoň se dvěma jednotkama), nomální a vystrašená. Morálka v BoW naopak zahrnuje morálku celkově a pokud dosáhne určitého bodu, tak se vám armáda rozprchne a tudíž prohráváte hru. Morálka ovlivňuje i jednotky tím způsobem, že pokud jednotka sousedí se dvěma jednotkama, tak je statečná a tudíž ignoruje jednu vlajku ústupu a může provést protiútok (jako u Battlelore).
Vítězné podmínky – v BoW jsou podmínky k vítězství různorodější. Zatímco v Battlelore se hraje na určitý počet zajmutých jednotek, tak v BoW jsou podmínky scénáře specifické a je potřeba např. do určitého kola udržet strategickou pozici, soupeři zajmout určitou figurku atd.
Kola – Battlelore je svižnější hra. Kola jsou odehraná během chvilky. Zahrajete jednu kartu, dáte povel jednotkám a tím vaše bojová fáze končí. Oproti tomu u BoW jsou kola delší, protože každý hráč má určtiý počet možnách rozkazů, ve kterých se hráči střídají. Kola jsou tudíž delší a dá se lépe reagovat na tahy soupeře. Pro někoho je lepší svižnější a jednodušší hrání, které nabízí Battlelore. Já v tomto upřednostňuji BoW.
Velitelé
Velitelé jsou nejdůležitější částí vaší armády, protože dovedou vašim jednotkám dávat rozkazy. Každý velitel má na své kartě několik údajů. Předně je to jeho jméno a pod jménem jeho status (např. Lord of Karhold). Každý scénář totiž vyžaduje specifického velitele a někteří se vyskytují ve více variantách s jinými schopnostmi. Každý velitel má tyto schopnosti dvě. Jednu základní, která funguje v průběhu celé hry a jednu silnější, kterou může použít jen jednou za celou hru a vyžaduje specifické podmínky. Její dopad je ale velký.
Každý velitel je součástí jednotky, ve které je jako vlajkonoš. Tudíž jeho figurka jde z plánu jako poslední. Pokud je velitel jízdní jednotka, tak se k němu přidají dvě figurky jízdy a pokud pěší tak se k němu přidají tři figurky pěšáků.
Dalé má každý velitel v levém dolní rohu dvě čísla a obrázek figurky, která ho znázorňuje.
První číslo je velitelský limit, který určuje kolik rozkazů může daný velitel zahrát. Druhé je číslo jeho hodnoty zajmutí, které určuje kolik zásahů musí útočník hodit, aby figurku velitele odstranil z hracího plánu a zajmul jí.
Klíčová slova
Klíčová slova dávají jednotkám různé unikátní schopnosti. V základní hře je takových to slov osm. Např. jízda má klíčové slovo pronásledování X. Toto říká, že se jednotka jízdy může při útoku posunout až o X políček za ustupující bránící jednotkou a provést další bonusový útok.
Svázání, útok z boku
Engagement (svázání) je druh boje, kdy se mezi jednotky, které útočí na blízko přiloží přislušný žeton a tyto jednotky musí bojovat spolu celou dobu, po kterou je tento žeton mezi nimi. Aby se jednotka mohla z tohoto sevření dostat, tak musí být buď donucena ustoupit nebo musí podstoupit zvláštní útok. Tento útok se hraje před pohybem a pokud ho jednotka přežije, tak se žeton odstraní.
Útok z boku navazuje na svázání jednotek. Každá jednotka, která útočí na svázanou jednotku může po hodu kostek říct symbol, který bude přehazovat. Např. červená jednotka útočí na zelenou. Hází se třema kostkama a hodí dva zelené a dva modré symboly. Hráč se rozhodne, že přehodí modrý symbol a přehodí tyto dvě kostky. Nově hozené symboly již nelze přehazovat.
Úrovně, pohyb jednotek – stejně jako u Battlelore se jednotky dělí na 3 hodnosti. Zelené základní jednotky, které hází se dvěma kostkama. Modré pokročilejší jednotky hází se třema. Veterání červené hodnosti hází se čtyřma kostkama.
Jedntoky se dělí na pěší a jízdní, přičemž zelené jízdní se pohybují o 4 políčka, modré o 3 a útočí nebo o čtyři bez boje a červené o 3. Pěší zelené o 2, modré o 1 a útok nebo 2 bez boje a červené o 1.
Terén – stejně jako u Battlelore má každý terén specifické možnosti a v zásadě se moc neliší.
Složení jednotek – klasické, jízdní o třech figurkách a pěší o čtyřech.
Snad jsem na nic důležitého nezapoměl. Takže, kdo má rád magii, gobliny, trpaslíky, jednoduchost a rychlost tak pro něj je Battlelore. Zatímco pro náročnější hráče, kterým vadí magie, chtějí mít větší kontrolu a možnost řízení armády je to Battles of Westeros.
Pro mě osobně je BoW mnohem lepší než Battlelore. Z několika důvodů: předně mám rád prostředí ve kterém se hra odehrává. BoW má nespornou výhodu v odstranění sekcí. Pro mě je navíc plus, že se jedná prozatím o středověké bitvy, tudíž zde není žádná magie. Rovněz zpracování komponent je na vyšší úrovni.
Battlelore si rád zahraju, nejen pro jeho jednodušší pojetí, ale přesto je u mě jasným vítězem Battles of Westeros.
+ velitelé
+ žádné rozdělení mapy na sekce
+ prostředí
+ souboje
+ různorodé podmínky vítězství
+ absence magie
+ grafické zpracování
- karty mohly být z lepšího papíru
- pro někoho absence magie
- nešikovně řešené vlajky a jejich držáky
- figurky a podstavce jsou zvlášť a po zasazení špatně drží.
...
Super recenze, hlavně za to srovnání s Battlelore jsem rád.
U mě je zásadní problém, že bych rád náročnější BoW, ale zase se mi líbí ta magie a různorodé fantasy rasy v Battlelore :)
Recenze
Takhle má vypadat recenze - opravdu pěkná práce :)
Souhlasím...
Jedná se o hodně vydařenou recenzi, které bych rád dal i palce 2 :-)
A obzvlášť bych rád ocenil autora za vkusné využití obrázků (i když přiznávám, že jsem mu je trochu rozmístil podle svého ;-)
Tý jo
je to recenze plná faktů (je fakt dobrá)
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Euthia - elemental standee pack
Akt. cena: 550 Kč
Končí za: 11 dnů