Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Rozšíření pro hru: |
Bang! Duel |
Počet hráčů: | 2–3 |
Doporučený věk: | od 8 let |
Herní doba: | 30 min (reálná data) |
Herní svět: | Divoký západ |
Herní kategorie: | karetní hra |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | |
Autoři: | Emiliano Sciarra |
Rok vydání: | 2019 |
Dostupnost: | 11 obchodů (cca 329–363 CZK) |
Sdílej: |
Autor: El Diablo | 17.4.2021 | 1
Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).
Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu
Dodge City, sobota 9. července 1881
Kancelář městského maršála Charlieho Basseta
Uprostřed místnosti, obložené nehraněnými a nahrubo opracovanými prkny, stojí stůl. Není tam však sám. Na svých bedrech nese nohy nejvýše postaveného muže zákona v Dodge City. Charlie Basset má v ústech napůl vykouřený doutník a sleduje dění na náměstí skrze své zaprášené okno. Je právě po obědě, a to poslední, co by chtěl řešit, jsou nějaké problémy. To mu bohužel nevyjde. „Charlie jsi tu?“ Slyší z chodby svého zástupce Hicka Addamse. Takřka okamžitě ho i vidí, jelikož vrazil celý uřícený do dveří. „Co se děje?“ Odpovídá v naprostém klidu jemu vlastnímu. „Poblíž dolu řádí Big Steve. Je úplně šílený! Musíme ho zastavit, než pozabíjí celé město…“
Rozšíření Odpadlíci pro hru Bang! Duel přináší na český trh vydavatelství Albi. Jedná se zatím o jediné rozšíření dvojkové adaptace známé karetní hry Bang!. Autorem je opět Emiliano Sciarra a o ilustrace se postarala Rossana Berretta. Krabice je takřka stejně velká (191 × 138 × 33 mm) jako ta od základní hry. Uvnitř najdeme 52 nových karet, žeton odpadlíka, deset žetonů nábojnic, česká a slovenská pravidla, plastový insert a zip sáček. Herní doba a doporučený věk hráčů zůstávají stejné jako u základní hry – tedy půlhodinka a minimálně osm let. Oproti základní hře se mění počet hráčů. Díky rozšíření si totiž můžete zahrát až ve třech hráčích, a hra už tak přestává být duelem. Rozšíření do hry přináší nové karty zásob a celkem čtyři nové módy hraní. Pojďme se na ony novinky podívat podrobněji.
Odpadlíci přináší do hry Bang! Duel nový typ karet. Jedná se o karty zásob a od ostatních se odlišují zeleným okrajem. Stejně jako vybavení s modrým okrajem je můžete vyložit pouze před svou záložní postavu, nebo před aktivní postavu vašeho soupeře. Oproti modrým kartám však nesmí být použity v tahu, kdy byly vyloženy. Zelenou kartu tak smíte zahrát až v následujícím tahu a po zahrání klasicky putuje na odhazovací balíček. Jedinou výjimkou jsou pak zelené karty se symbolem zásahu, které můžete zahrát i v tahu, v němž jste je vyložili, a to pouze jako odpověď na Duel nebo Indiány.
Pokud jste hráli původní karetku Bang! s rozšířením Dodge City, je vám jasné, o čem je řeč – tento mechanismus je vypůjčen odsud. V obou případech mají karty zelený okraj, v obou případech jich můžete mít vyložený libovolný počet a v obou případech jsou vám na ruce k ničemu. Se zelenými kartami je úzce spjato i několik postav z tohoto rozšíření. Jejich schopnosti jsou závislé na zelených kartách a umí s nimi slušně pracovat. Podobně jako Belle Star z Dodge City, na kterou neplatily žádné vyložené karty včetně těch zelených.
Líbí se mi pojmenování zelených karet jako „zásoby“. Tematicky to sedí jako pozadí na hrnec. Karty nechcete držet na ruce, aby vám nezabíraly místo, můžete si je vyložit před sebe, a udělat z nich tak zásoby na horší časy.
Co mi přijde jako nesmysl je výjimka, která umožňuje zahrání zelené karty v tahu kdy byla vyložena. Jinými slovy, pokud zahraju Duel nebo Indiány, mohu zahrát zelenou kartu, kterou jsem právě vyložil. Ano je to velká výhoda. Mohu se hodně vyboostovat do Duelu, nebo zachránit krk své záložní postavě při Indiánech, ale nemám rád výjimky. Je to zbytečně složité. Mimo to mě docela zmátla chyba v pravidlech, kdy je výjimka popisována u Souboje a Indiánů. Chvíli mi trvalo, než mi došlo že Souboj je Duel, a ne nějaká nová karta.
Souboj na nože, colty, pušky a nevím co ještě, probíhá mezi odpadlíky a zákonem/bandity následovně. Hráč odpadlíků používá všechny postavy a herní karty z tohoto rozšíření, a zákon/bandita hraje se standardním balíčkem ze základní hry.
Tyto dva módy poměrně dost mění tvář základní hry. Soupeři jsou najednou ještě odlišnější. Pominu-li tematické rozdíly, odpadlik staví především na zelených kartách zásob a zákon/bandita hraje stále „postaru“. Zelené karty jsou poměrně silné, ale musí se čekat na jejich použití, a soupeř má tak dost času se na ně alespoň nějak připravit.
Tento trefně pojmenovaný mód posiluje balíčky banditů a mužů zákona ze základní hry. Karty i postavy z rozšíření na sobě mají malé symboly odpadlých banditů a mužů zákona. Podle nich se zatřídí do balíčků ze základu, které se tím posílí. Jinak se bude hrát podle běžných pravidel.
Jde o pěkné oživení balíčků obou hráčů. Nové karty nijak nemění pravidla (krom zelených) a nabídnou spoustu nových možností, jak zabít soupeřovy postavy. Máte prostě více možností, co dělat, a objevují se nové zajímavé cestičky k vítězství.
Tento mód mění hru nejvíce ze všech a od základu – zahrajete si díky němu až ve třech hráčích. Každý z hráčů musí zabít svůj cíl. Šerif jde po odpadlíkovi, odpadlík po banditovi a bandita po šerifovi. Oproti pravidlům základní hry se mění i příprava hry: místo čtyř karet postav si vezmete pouze tři. Díky tomu se herní doba stále pohybuje okolo půlhodiny. Hráči se střídají v tazích po směru hodinových ručiček (je vhodné, aby se ve správném pořadí usadili už při přípravě) do doby, než jeden hráč přijde o poslední postavu. Pak hra skončí a vítězí hráč, jehož cíl je poražen. Ostatní pravidla zůstávají s drobnými obměnami pro tři hráče stejná jako u základní hry. Tyto obměny zahrnují především podrobnosti o tom, na koho můžu kterou kartu hrát, a jak se případně vyhodnocují její efekty.
Hra ve třech ve dvojkovce? Proč ne. Zahrát ve třech si sice můžete, ale v podstatě hrajete stále jen ve dvou. Každý má akorát jiný cíl, a jestli po vás střílí Karel nebo Pepa, je už opravdu jedno. Jinými slovy: i když hra v tomto módu zabaví tři hráče, stále se až na pár výjimek jedná o dvojkovku. Tento systém vám přijde vhod, pokud na tom nejsou vaše postavy úplně dobře. V původním Bangu! Se běžně stane, že nejslabší kusy jsou odstraněny jako první. Je to snazší a v případě banditů z toho kouká i odměna. Tím pádem jdou všichni po tom nejslabším. Zde na vás může naplno útočit pouze jeden ze soupeřů, takže budete této šikany ušetřeni. Zajímavé je i to, že mstít se vašemu útočníkovi je nesmysl. Pokud budete oslabovat hráče, který není váš cíl, škodíte sami sobě. Vyhrát se dá jedině tak, že porazíte svůj cíl. Proto je třeba se na něj zaměřit, soustředit na něj všechnu svou sílu a zároveň doufat, že se sami nestanete prvním vyřazeným.
Nevyrovnanost balíčků je v tomto módu znát zřejmě nejvíc, konkrétně zákon má ohromnou výhodu nad odpadlíkem. Balíček mužů zákona obsahuje dvě karty Rychlopalba, které umožní vystřelit tolik Bangů, kolik má cíl vyložených karet vybavení. A co je hlavní devízou odpadlíka? Karty vybavení se zeleným okrajem, tedy karty zásob. Pokud si hráč zákona správně naplánuje tah a pošetří kartu Rychlopalba, může jednou kartou bez problémů vyřešit i postavu se čtyřmi životy. Návíc si může pomoci změnou aktivní postavy. Má pět karet Voda, které dokáží prohodit aktivní postavu za záložní, takže by to neměl být zas takový problém. Při hraní se nám to takto podařilo hned několikrát.
Nejvíce mě asi u tohoto, ale i u předešlého módu, štve třídění karet. Znáte to – po hře chcete dát další partii, a je třeba ji připravit, tedy roztřídit karty. Roztřídění tolika karet na tři kopičky je prostě peklo. Tedy alespoň pro mě. Pokaždé jsem u toho doslova trpěl. V základu je problém stejný, ale s rozšířením přichází více karet a další kopička.
Mimo nové zelené karty, kterých najdete v balíčku odpadlíků dvanáct (šest zákon a šest banditi), najdete v rozšíření i dvacet osm nových herních karet. Pokud vás zajímá, o které konkrétně se jedná, můžete si je podrobně prostudovat zde. V pravidlech pak najdete i podrobný popis dvanácti nových postav. Stejně jako v ostatních Bang! hrách, i zde jsou postavy odvozeny od skutečných postav. Například odpadlík z řad dobra, Charlie Bassett aka Charlie Basset. Ten žil mezi lety 1847 a 1896. Nejprve působil jako právník a majitel Saloonu v Dodge City a následně zde působil jako městský maršál, což je něco jako policejní ředitel. Jeho zástupci byli Wyatt Earp a Bat Masterson. Do funkce byl jmenován po tom, co zavraždili jeho předchůdce, a jeho nástupní plat činil sto dolarů měsíčně. Během jeho služby vypukla v Dodge City místní válka a po jejím konci z funkce odešel. Úplně se odstřihl od vymáhání práva a svého titulu městského maršála. To znamená, že i ve skutečnosti byl tedy odpadlíkem. Zemřel ve čtyřiceti osmi letech. Nezemřel v žádné přestřelce, jak by se u tak slavného pistolníka očekávalo, ale příčinou zánětlivého revmatismu.
Mezi další osoby, které posloužily jako předloha pro postavy z tohoto rozšíření, patří například John Hicks Adams aka Hick Addams, nebo Timothy Isaiah Courtright aka Jim Longhair. Opět jde vždy o pravé odpadlíky. John byl zástupcem šerifa (svého otce), nechal se však strhnout zlatou horečkou a úřad šerifa opustil. Timothy také působil v řadách mužů zákona, nicméně později byl tak trochu zkorumpovaný. Vybíral výpalné, a kdo mu odporoval, dostal kulku z jeho coltu. Ty nosil dva a byl velice schopným pistolníkem.
Pravidla vykouknou z krabice jako první, tak se nejprve zaměřím na ně. Jsou příjemně graficky zpracována a přehledně sepsaná se spoustou příkladů. Vše se dá snadno dohledat a všechna nová pravidla jsou snadno pochopitelná. V pravidlech je navíc uvedena spousta příkladů, které místy vysvětlují dané pravidlo až až. Příjemný je i detailnější popis herních karet a postav na posledních stránkách. Nějakým chybám se ale pravidla nevyhnula. V poznámce u zelených karet je chybně uvedena karta Souboj, která se jmenuje Duel. Schopnost postavy Big Steve je špatně vyložena. Vše je detailně popsáno v diskuzi u hry zde na ZH. V sekci ke stažení je pak i Opravená karta Big Steve se správným textem. Dále špatný popis postavy King Fishers. Na kartě je uvedena schopnost správně, ale v pravidlech je uveden takřka stejný text jako u předešlé postavy. Poslední chybou pak je jiný obrázek u vysvětlivky karty Union Pacific na konci pravidel. Ve slovenských pravidlech se tyto chyby vyskytují také. Podle mě někdo na pravidla zahrál kartu Záměna, která za všechno může.
Karty o rozměrech 56 × 87 mm (Standard American) jsou velice dobré kvality. Mají na sobě takovou málo viditelnou mřížku, které říkám ripstop (po vzoru odolné látkoviny). Co bych jim vytkl, je odlišná grafika rubu oproti základní hře. Rub mohl přece být stejné grafiky a ikonka rozšíření mohla být někde v rohu na lícové straně. Při výběru postav v módu „posily“ se tak dají našvindlovat postavy a přijde mi to prostě divné. Jinak řečeno, pokud budete chtít hrát spíše s postavami odpadlíků, můžete si při míchání tak trochu pomoct.
Žetony jsou identické s těmi ze základu, jiný je pouze po grafické stránce žeton odpadlíka.
Hodně se mi líbí i krabice. Je moc hezky ilustrovaná a zaujme na první pohled.
Odpadlíci jsou typem rozšíření, které vnese něco nového do hry bez výraznější změny pravidel. Taková rozšíření mám rád. Navíc udělá z dvojkovky trojkovku, a to se může hodit. Nejčastěji hrajeme právě ve třech a bez tohoto rozšíření jsme po Bang! Duel nikdy nesáhli. Co by dělal ten třetí, že? Hra ve dvou s odpadlíkem je také zajímavá. Stojí proti sobě dva úplně jiné balíčky, kdy jeden je postaven na zelených kartách zásob a druhý čerpá z původní hry, která zelené karty nezná. Mód posil představuje velice příjemné oživení a ze všech módu se nejvíce podobá původní hře. Balíček je obohacen o karty z rozšíření a díky tomu ho neotočíte tak rychle jako třeba ministra zdravotnictví.
Rozšíření se podle mého povedlo. Zvyšuje znovuhratelnost a nabídne místo u stolu dalšímu hráči. V pravidlech je sice pár chyb, ty ale nejsou nijak zásadní. Nejhorší z nich bude ta s Big Stevem a ta je tu opravena v sekci ke stažení hned dvakrát. Zkrátka není to nic, co by se nedalo odpustit. Jako vada na kráse by se určitě dala zmínit i nevyrovnanost jednotlivých balíčků. Pokud bych měl říct, jaký balíček je nejsilnější, byl by to rozhodně odpadlík, po něm šerif a jako nejhorší se mi jeví bandita (bráno sumárně za všechny herní módy, které rozšíření přináší). Rozdíly však nemusí být zárukou vítězství či prohry. Určitě může vyhrát i bandita nad odpadlíkem. Na druhou stranu je ku podivu, že balíčky s úplně jinými kartami jsou téměř vyrovnané. U většiny partií byla totiž vítězství opravdu těsná a jen o pár životů.
Nakonec ještě přikládám tabulku, kde je zaznamenáno několik námi odehraných partií. Třeba pomůže při rozhodování, který balíček je nejsilnější. Navíc ukazuje i skutečnou herní dobu, která v podstatě odpovídá údaji na krabici. Čas je měřen bez přípravy a úklidu. Pokud tedy započítáme i přípravu a úklid, jsme na oné půlhodině.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Timeline
Akt. cena: 799 Kč
Končí za: 2 dny