Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 4–7 |
Doporučený věk: | od 8 let |
Herní doba: | 45 min (reálná data) |
Herní svět: | Divoký západ |
Herní kategorie: | karetní hra, intriky |
Herní mechanismy: | hand managementHráči obměňují karty v ruce (můžou i přibývat) s cílem posbírat nějakou kombinaci., player eliminationHráči mohou být v průběhu herní partie vyřazeni ze hry., skrytý zrádceJeden či více hráčů hrají skrytě proti ostatním. |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | |
Autoři: | Emiliano Sciarra |
Rok vydání: | 2002 |
Dostupnost: | 5 obchodů (cca 328–399 CZK) |
Sdílej: |
Autor: Prior | 16.2.2011 | 17
Hustý horký vzduch se těžce lepil na paty. Polední slunce neúprosně žhnulo vysoko nad horizontem. V průzračně modrých výšinách kroužili supi, lační po vidině blízké hostiny. Bylo pravé poledne, čas vhodný pro dobře mířenou kulku do zad. Čas, kdy starý hrobník zkušeným okem zaměřoval míry na rakve.
Pátravé pohledy všech přihlížejících co chvíli sklouzávali k nevelkému oprýskanému stolku ve středu místnosti, u něhož mlčky sedělo několik mužů – těch nejlepších z nejlepších.
Karbaníci propalovali vidoucím zrakem jeden druhého. Všichni strnulí, nehybní až děsivě klidní.
Tísnivé ticho narušoval jen občasný dopad krůpěje potu na památný stůl.
Čas houstl napjatou atmosféry v saloonu. Tik-tak, tik-tak z nutnosti sténaly staré hodiny.
Konečně ciferník ukazuje pravé poledne a hodiny odbíjejí dvanáctou.
V ozvěně těch úderů ožívá saloon vírem karbanu.
Ondřej si posměšně odfrkne a zazubí se na své oponenty.
„Tak můžeme začít,“ praví posléze a iniciativně se ujme rozdávání karet.
Jeho 6 soků s nadějí doufá v přízeň štěstěny a napjatě očekává rozdávané karty.
Ondřej letmo zkontroluje obsah vlastní ruky, a poté tázavým pohledem začne přejíždět od jednoho soupeře k druhému. Prior se potutelně usmívá, brýlemi vybavený Jirge spokojeně pokyvuje hlavou, John vyhlíží stejně netečně jako jeho soused Vašek, z ďábelského šklebu nedaleko sedícího dlouhána Pepy se Ondřejovy až podlamují kolena hrůzou. Jedinou naději mu skýtá Nawistův beznadějí skřivený obličej.
Ondřej posléze zahájí hru sérií dobře mířených výstřelů ze svého vulcanicu proti nebohému Nawistovi, který proti očekávání palbu celkem obstojně ustojí a zoufalý výraz jeho tváře vystřídá škodolibé cukání v koutcích úst. Již není cesty zpět. Není možnosti, jak vzít zpět vypálené kulky.
Nyní již bezbranný Ondřej zmateně sleduje odvetnou akci svého spoluhráče.
Hra právě začala…
Bang jest stolní karetní hrou určenou pro 4 - 7 hráčů, i když dodatečná pravidla umožňují i hru dvou, tří a osmi, hra je dle mého názoru nejlépe hratelnou v 4 – 6. Nižší počet hře ubírá na kráse a značně omezuje základní prvek hry bluf. Vyšší počet hru naopak zbytečně prodlužuje a citelně znevýhodňuje poslední hráče, kteří se při nepřízni osudu a svých spoluhráčů vůbec nemusejí dostat na tah a ze hry vypadnout ještě v jejím prvním kole. Hrací doba se v závislosti na počtu hráčů obvykle pohybuje okolo 15 - 60 minut.
Bang je založen na vzájemné interakci mezi hráči, jejich schopnosti blafovat a mystifikovat ostatní, neboť tuto hru většinou nevyhrává ten s nejlepším koltem, ale ten s nejmrštnějším jazykem.
Jednotlivá herní kola vždy zahajuje šerif a posléze hra pokračuje po směru hodinových ručiček.
Ve stručnosti, v každém svém kole hráč (nenachází-li se právě ve vězení) dobere určitý počet karet, určitý počet jich zahraje a nakonec jich určitý počet odhodí.
Každý z hráčů představuje buďto šerifa, banditu, šerifova pomocníka nebo odpadlíka.
Svojí tematicky zaměřenou vizáží, zdařilou grafikou, druhotnými názvy karet v italštině jako „PLACCA DI FERRO – železný plát“ (snad na počest italského westernového boha Sergia Leoneho), někdy až chaotickou svižností a vysokou variabilitou je hra Bang výborně hratelnou nejen jako intermezzo mezi jinými deskovkami.
Hra se až doposud značně vlekla, atmosféra u stolu, plna očekávání, by se dala krájet jako máslo. Všichni s napětím sledovali Ondřeje, který se právě chystal odkrýt první kartu nového rozšíření „Wild West Show“ v návaznosti na jím zahraný dostavník.
Ondřej zcela úmyslně velmi důkladně mlčky pročítal kratičký text tažené karty. Oči ostatních se počaly plnit zuřivostí hladových prérijních kojotů.
S vítězoslavným úsměvem náhle Ondřej zjevil obsah karty i ostatním. Byla to stopařka „SAGAGAWAY“ a sotva Ondřej nahlas dočetl její text, nařizující hráčům třímat své karty odhaleně, Prior sedící po Ondřejově levici hněvivě zaklel, neboť nyní z obsahu Ondřejovi bangi přetékající ruky vybavené též vulcanicem pochopil, že toto kole jest i jeho posledním.
Bang! obsahuje:
Bang! - Město duchů (obsahuje též rozšíření „Pravé poledne“) obsahuje:
Bang! – Fistful obsahuje:
Bang! – Divoký západ obsahuje:
Střela je vlastně atmosféru umocňující plastový box na hru Bang! Podle informací výrobce by Střela měla obsahovat základní hru Bang! Spolu s rozšířeními Bang! - Město duchů a Bang! – Fistful.
Střelu nevlastním, ani jsem ji neměl tu čest spatřit na vlastní oči, takže tady nemohu sloužit.
Radostný Vaškův výkřik ještě ani nedozněl, když se zlomil v zamručení, vyjadřující hluboké zklamání. Jako zdejšího šerifa ho nyní čekají neplánované potíže – vždyť kovovou plombu do tykve nenasadil vychytralému banditovi Ondřejovi ale svému nebohému zástupci Johnovi….
Před začátkem hry samotné každý z hráčů náhodně obdrží jednu z karet rolí, jež jsou předpřipraveny podle počtu zúčastněných hráčů. Každá role hráči stanovuje podmínky jeho vítězství. Banditům ukládá skolit šerifa, pomocníkovi naopak šerifa udržet naživu, šerifovi zlikvidovat bandity i s odpadlíkem a odpadlíkovi vystřílet celé město do posledního muže. Pravda, z těchto karet hráči vidí pouze rub zdobený matným obrysem šerifské hvězdy. Před jedním z hráčů však bude ležet šerifská hvězda dokonale ostrá s jasným nápisem „SHERIFF“.
Právě neznalost rolí ostatních spoluhráčů dává hráčům prostor pro blaf, odhadování a samozřejmě také střelbu naslepo.
Byla chyba Billiho Noface alias Ondřeje podceňovat. Ten prevít zázrakem unikl ze spárů smrti a dokonce přežil i předpřipravený útok dynamitem. Šerif Prior bledne, zatímco pozoruje odpadlíka Ondřeje dobírajícího ne dvě ale čtyři karty, což může mít v nastávající situaci fatální důsledky. Ondřej záhy zahajuje zběsilou palbu a Prior si říká, kéž by tak namísto střeleckého esa Slap The Killera zvolil těžce zasažitelnou Elenu Fuente.
Karty postav reprezentují rozličné pistolníky, za něž je možno ve hře Bang hrát. Na rubu těchto karet jsou vytištěny patrony, s jejichž pomocí hráči získávají dobrý přehled nad svým aktuálním stavem životů. Líc každé z karet obsahuje obrázek dané postavy, popis její unikátní schopnosti a její počet životů. Po pravdě musím uznat, že některé postavy svými schopnostmi poměrně převyšují ostatní. Příkladem takovéto postavy je Will The Kid, vedle něhož je utrpením sedět. Naproti tomu celá řada hrobařských postav, tedy těch co přebírají karty padlých, se neuplatní ve hře o menším počtu hráčů. Mít lepší postavu zkrátka hodně znamená.
Základní hra obsahuje pozměněná jména několika skutečně žijících věhlasných amerických pistolníků. Například notoricky známý Billy The Kid (Willi The Kid), bandita Jesse James (Jesse Jones), či hraničářka Calamity Jane (Calamity Janet).
Rozšíření Město duchů přináší celou řadu smyšlených postav stejně jako rozšíření Fistful, ve kterém se navíc objevuje drsný obličej pistolníka Santy.
Jakožto fandovi westernů je mému srdci nejbližší rozšíření Wild West Swoh, neboť se v něm vyskytuje celá řada legendárních westernových herců, jako jsou například Lee Van Klift (Lee Van Cleef) a Flint Westwood (Clint Eastwood) známí například z filmu „Hodný, zlý a ošklivý“ nebo Big Spencer (Bud Spencer) a Teren Kill (Terence Hill) známí z westernu „Pravá a levá ruka ďábla“.
Jirge zahrál dostavník a otočil kartu Divoký západ pod názvem„Roubík“, nařizující mlčení pod trestem ztráty životů. Do konce hry již nikdo dostavník nezahrál, a tak se nad jinak hlučným stolem rozhostilo hrobové ticho…..
Speciální karty s černě laděným rubem zdobeným decentním bílým nápisem. Na první pohled snad obyčejné, jenže svým textem výrazně ovlivňují hru. Samozřejmě, že je hru možno hrát i bez nich nebo v jakékoli kombinaci těchto balíčků. My preferujeme hru se všemi najednou, protože je mnohem více variabilní.
Karty Fistful a Highnoon jsou na začátku každého kola taženy šerifem a jimi vyvolaný efekt, který většinou mění standardní pravidla hry, platí až do začátku kola dalšího, kdy šerif táhne karty další. Na konci těchto dvou balíčků jsou umístěny karty nesoucí jejich název, tak příznačný pro jejich následný efekt. Samotné karty s názvem „Pravé poledne“ a „Fistful“ totiž platí až do konce hry, který většinou v návaznosti na jejich efekty přichází velmi záhy.
Pro karty balíčku Wild West Show platí rozdílná pravidla. Do hry totiž přicházejí pouze, když některý z hráčů zahraje dostavník nebo vlak a jejich efekt platí až do okamžiku, kdy je opět zahrán dostavník nebo vlak a tudíž i tažena nová karta Divokého západu.
I na konci tohoto balíčku se nachází karta nesoucí jeho jméno, pro niž platí stejná pravidla jako pro výše uvedené karty „High Noon“ a „Fistful“.
„Indiáni“ pronesl Pepa a zahrál patřičnou kartu. Z ruky každého hráče se na stůl sneslo po jednom bangu. Pepa využil své schopnosti a odhozením karty Bang opakoval efekt zahrané karty Indiáni. Tentokráte na odhazovací balíček dopadlo Bangů výrazné méně. Pepa se potutelně zakřenil a opět zvolal „Indiáni“, načež danou kartu odhodil z ruky.
V odpověď přišel jediný Bang a podrážděné mručení spoluhráčů výrazně chudších na životech. Pepa nelenil a triumfálně pronesl to proklaté slovo ještě do třetice „Indiáni“. Již nezazněl žádný obraný výstřel. Namísto něj padli dva ze tří banditů a odpadlík Pepa získal nových 6 karet, mezi nimiž byl na truc přeživšímu banditovi a zmírajícímu šerifovi i vulcanic opatřený dostatečným počtem nábojů na dovršení Pepova velkolepého vítězného tažení.
Hrací karty se dají pomyslně rozdělit na dvě základní skupiny. Na karty vykládané přímo před hráče a na karty hrané rovnou na odhazovací balíček. Každá hrací karta má na rubu velký nápis Bang! a její čelní strana je opatřena obrázkem vystihujícím její efekt, symboly usnadňujícími její použití a hlavně číselnou hodnotou a znakem, jaké mají klasické karty na kanastu. Tyto znaky (srdce, piky, kára, kříže) mají své uplatnění v situacích, kde záleží na barvě, hodnotě nebo symbolu tažené karty.
První skupina zahrnuje karty se zeleným a modrým okrajem. Karty se zeleným okrajem mají obdobné schopnosti jako běžné karty s hnědým okraje, je však potřeba vyložit je, aby byly po uplynutí jednoho kola připraveny k okamžitému použití. Karty se zeleným okrajem přináší rozšíření Město duchů. Dalšími kartami této skupiny jsou karty s okrajem modrým. Tyto karty se také vykládají před hráče, jejich efekt, ať už pozitivní či negativní, ale platí okamžitě. Nelze mít před sebou vyloženo více modrých karet stejného názvu nebo vícero zbraní, výjimkou je dynamit. Mezi modrými kartami mají nejrozsáhlejší zastoupení zbraně a koně ovlivňující dostřelové vzdálenosti. Vyskytují se zde kolty a pušky od dalekonosných přes „kapslíkovky“ až k pověstmi opředenému vulcanicu, který umožňuje svému majiteli střílet bez omezení na krátkou vzdálenost.
Druhou skupinou jsou nejběžnější herní karty s hnědým okrajem. Tyto karty jsou ihned po vyhodnocení svého efektu odhozeny na odhazovací balíček. Najdou se mezi nimi karty piva, které slouží k doplnění ztracených životů, karty s jejichž pomocí lze likvidovat nebo přebírat soupeřovy karty, dostavníky přinášející svému majiteli zásobu nových karet, karty bang a karty vedle a tak dále..
Ještě než hráči spatřili své karty rolí, Ondřej významně pohlédl na Priora a ten mu ještě významnějším pokynutím dal na vědomí, že zprávu přijal. Oba hráči hodily nenávistným pohledem po nic netušícím Nawistovi. Ačkoli se později ukázalo, že jsou všichni tři zmínění bandyty, Nawist zemřel pod neustávající palbou koltů svých kumpánů.
I když mu štěstěna přála a karta „Mrtvý muž“ ho záhy opět vrátila do hry, plamen pomsty v srdcích jeho spojenců hořel stále jasněji. I když nakonec bandité prohráli, Nawista přeci ještě jednou, ale tentokrát již definitivně poslali kulkou pod drn.
1. Příprava hry
2. Průběh hry
+ Hrací doba; jednoduchost pravidel; variabilita (musíte mít co nejvíc rozšíření); cena; Grafické zpracování; hra je zábavná, založená na komunikaci a blafu;
Fandové westernu si přijdou na své; někdy ke štěstí stačí rozstřílet kýženou osobu a budete happy, aniž byste byli vítězem.
- Počet hráčů; nemáte-li dost rozšíření, pak variabilita pokulhává; Štěstí ve hře tu opravdu hodně znamená
Speciální poděkování patří mým spoluhráčům Jirgemu, Nawistovi, Pepovi, Ondřejovi alias Haldovi, Vaškovi a Johnovi, jelikož jsou vždy ochotní se mnou Bang! hrát.
Zeus
Díky Die, uznání od samotného vládce Olympu vždy příjemně zahřeje u srdce.
Výtečné
Recenze takto známé hry v tak detailním, ale čtivém duchu mě dostala. Nevlastnit ho, běžím ho koupit. Krásné a jen tak dále.
hezká recenze
I když Bang u mě okupuje pomyslné deskoherní bahno :)
Bang je mi u pr...
...podruhu Bárto, ale recenze vynikající - formou, obsahem, komplexností.
Bang je velice zábavná hra, doporučuji.
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Tainted Grail - King of Ruin (EN) Kickstarter
Akt. cena: 2700 Kč
Končí za: 11 dnů