5:00 – Japonská flotila je vzdálená už jen 370 km. Ani jeden z celkem 350 pilotů dnes v noci nespal klidně. Jsou všichni vycvičeni tak, aby pro svou zemi bez zaváhání zemřeli.
6:10 – První vlna letadel startuje. Je jich více než 180, ale během 15 minut jsou všechna ve vzduchu.
7:02 – Obsluha radarové stanice objevuje skupinu letadel letících 200 km severně. Hlásí to nahoru, ale poručík, který má službu je přesvědčen, že to jsou americké bombardéry, které mají přistát okolo 8 hodiny. Nařizuje tedy vypnout radary.
7:20 – Startuje druhá vlna, kterou představuje 170 bitevních letadel.
7:55 – Začíná hlavní útok. První vlna ničí strategická místa. Americké lodě se stávají snadným cílem. Bez možnosti manévrování v malé laguně a bez letecké ochrany a navíc s posádkami nepřipravenými na útok nemají šanci se účině bránit.
8:05 – Bitevní loď California je zasažena. Američané stále ještě nevědí, kdo na ně útočí.
8:08 – Jedna z bomb zasáhla bitevní loď Arizona. Dochází k výbuchu a válečná loď se téměř okamžitě potápí. Bitevní loď Oklahoma je zasažena deseti torpédy, které protrhnou její plášť. Přes vstupy a vodotěsné příklopy, které byly přes noc otevřené, se do lodě valí voda. Za chvíli se převrací na bok a uvězní tak stovky lidí.
8:45 – Nalétává druhá vlna. První vlna útoku japonců sice způsobila zmatek, ale po druhé vlně nastal úplný chaos. Američané teď střílejí na vše, co letí. Vojenská zařízení na celém ostrově jsou v plamenech.
10:00 – První vlna letadel se vrací na letadlové lodě. Ztráta pouhých 29 letadel, je ohromujícím vítězstvím.
Válka v Pacifiku právě začala.
Axis and Allies: Pacific je hra určená pro 2-3 hráče, z nichž jeden ovládá Japonce, druhý USA a Čínu a třetí Velkou Británii. Japonci jsou ve hře osamoceni, musí bojovat proti spojeným silám zbývajících mocností. Ovšem to vynahrazují tím, že jsou na válku nejlépe připraveny. Různé startovní dispozice jednotlivých národů mají vliv na variabilitu hry.
Průběh hry
Hra probíhá na kola, jako všechny hry této série. Začínají Japonci, po nich jede Velká Británie a poslední hrají Američané s Číňany. Ve svém kole hráči vyrábějí jednotky, přesunují je a útočí s nimi, dobývají území a na konci dostávají z obsazených území peníze, za které si můžou příští kolo znovu nakoupit.
Boje
Hlavním těžištěm hry je (jak jinak) boj. Ten probíhá na pevnině, ve vzduchu i na vodě. K dispozici je hodně typů jednotek: 3 (resp. 4 pro USA) pozemní, 2 letecké a 5 námořních. Každá jednotka má daný svůj útok, obranu a pohyb, který může ve svém kole učinit (od pomalých pěšáků, kteří se mohou pohnout pouze na vedlejší území, po bombardéry, které se mohou pohnout až o 6 území).
Boj probíhá házením kostek. Za každou jednu jednotku se hází jednou šestistěnnou kostkou s tím, že se hodem snaží “podhodit“ útočnou/obrannou hodnotu jednotky (tj. 1 je nejlepší, 6 nejhorší). Nejdříve útočí útočník, pak obránce vrací úder, s tím, že ztráty jsou vyhodnoceny společně (tj. jednotka zabita útočníkem střílí ještě ve své fázi zpět a může sebou někoho vzít). Bitva probíhá tak dlouho, dokud není jedna strana poražena nebo dokud se útočník nestáhne (obránce tuto možnost nemá).
Konec hry
Hra končí, pokud některá strana splní jednu ze svých vítězných podmínek: buď vojenské (tj. dobytí hlavního města nepřítele – Japonec potřebuje dobýt jediné ze 3 nabízených) či ekonomické (Japonec musí naakumulovat určité množství zdrojů a naopak Spojenci mu v tom musí zabránit).