Uplynulo již mnoho let od porážky Kythise. Studna duší opět vítá trpící duše padlých. Poprvé po mnoha generacích vystřídali v říších Vigilu chaos válek mír a prosperita. Ze semínek smrti pučí naděje jak lidé Vigilu obnovují válkou zničená města a uctívají oběti padlých hrdinů.
Bylo to v této době hojnosti, kdy se objevili tajemné úlomky krystalů. Pršely na svět Vigilu v bouřích chvějícího se světla jako křišťálové slzy nějakého plačícího boha. Lidé je nacházeli vyzařujíc jejich zvláštní lesk v dlouho zapomenutých dolech, opuštěných chrámech či tichých svatyních. Po celou dobu se říšemi šířili podivné příběhy o sílících čarodějných uměních, o síle a moci. Mystici a další uživatelé tajemných umění velebily bohy za dar, který jim seslali. Prohlašovali, že úlomky jsou odměnou za mnoho jejich problémů a strastí. Ostatní je vyzívali k opatrnosti a dalšímu studiu úlomků. Varovali všechny, kteří chtěli naslouchat, že taková moc nikdy nepřichází bez ceny.
A zatímco lidé Vigilu oslavují nově nalezený zdroj energie, šeptem se šíří příběhy o podivné zvěři a hrůzostrašných příšerách. Těžce vyhraný mír v říších Vigilu je na nejlepší cestě k rozbití jak podivná stvoření znesvěcují jednou posvátná místa a plíží se po stezkách mezi vesnicemi.
Síla křišťálových úlomků přinesla rozkvět říším Vigilu, zapříčiní teď i jejich pád?
Zařazení v sérii Ascension her a s tím související informace
Ascension: Rise of Vigil je v podstatě základní sadu třetí série deckbuildingové karetní hry Ascension. Hra vychází pravidelně systémem 1 velké rozšíření (základní sada) + 1 malé rozšíření, které spolu tvoří jednu celou herní sérii.
1. sérii tvoří Chronicle of the Godslayer + Return of the Fallen
2. sérii tvoří Storm of Souls + Immortal Heroes
3. sérii tvoří Rise of Vigil + Darkness Unleashed
Každá základní sada (velké rozšíření) je samostatně hratelná pro 1-4 hráče a každé malé rozšíření je samostatně hratelné pro 1-2 hráče. Přičemž velké rozšíření + malé rozšíření pohromadě jsou hratelné pro 1-6 hráčů.
Jinak je hra libovolně modifikovatelná a hráči si sami mohou skládat vlastní "Portal decky"(Centrální balíčky) z libovolných vydání Ascension her.
Obsah rozšíření Rise of Vigil
1x Herní podložka
50x Žetony cti
- 25x Malý žeton cti
- 25x Velký žeton cti
259 karet
- 4x Startovní balíček (každý se skládá z 8x Apprentice, 2x Militia, 1x Energy Shard)
- 53x Vždy dostupné karty (tvoří je 26x Mystic, 26x Heavy Infantry, 1x Cultist)
- 100x Karty centrálního balíčku
- 60x Karty pokladů - Energy shards (pro hru se jich použije pouze část, pravidla hovoří o použití 30ti pokladů za jendo velké rozšíření a 20ti pokladů za malé rozšíření)
+ navíc 2x Karta pokladu (Energy shards) pro startovní balíček - předpřipraveno pro hru 6ti hráčů
Co je Rise of Vigil nového?
Nebudeme se věnovat popisu hry jako takové, k tomu poslouží popisy prvních her v sérii (Chronicle of the Godslayer a Return of the Fallen), vrhneme se rovnou na to co přináší základní sada 3. série nového oproti sériím předchozím.
V této sérii už nepotkáme "Události" (Eventy), ani "Kameny duší" (Soul Gemy), které byly novými mechanikami v 2. sérii (Storm of Souls a Immortal Heroes). Zůstávají pouze základní mechaniky a mechanika Trofejí.
Série operuje opět s úplně novou mechanikou a tou je zde Energie.
S tím souvisí nový typ karet který se v této sérii objevuje. Jedná se o karty pokladů. V Rise of Vigil se vyskytují poklady pouze jednoho typu a to jsou již zmíněné energetické úlomky (Energy Shards), je možné že se v dalších sériích objeví další druhy pokladů. Ty jsou podle pravidel vmíchány do centrálního balíčku a když je vynášena do centrální části nová karta, tak pokud je tou kartou poklad, položí se na volné místo a poté se otáčí z centrálního balíčku karty další dokud hráč neotočí Hrdinu, Konstrukt, nebo Nepřítele kterým poklad (nebo poklady) na tomto poli překryje. Hráč má potom možnost poklad(y) získat, když danou svrchní kartu koupí (Acquire) nebo přemůže (Defeat). Automaticky sebere veškeré poklady pod touto kartou a vloží je do své odkládací hromádky (Discard pile).
Karty pokladů (alespoň u Energy Shardů) v podstatě nezabirají místo v hracím balíčku protože při vyložení se za použití karty pokladu dolizuje jedna další karta z hráčova balíčku. Pozor, v pravidlech není nikde vysvětlena ikonka která se vyskytuje na kartě pokladu a značí dolíznutí.
Když potom získané karty "Energy Shardů" dostane hráč na ruku tak vyložením jedné karty pokladu získává pro dané kolo hladinu jedné Energie (karty pokladů se po konci kola odkládají na odkládací hromádku stejně jako karty hrdinů).
Velká část karet v centrálním balíčku potom s touto novou jednotkou (Energií) operuje, ať už se jedná o karty Hrdinů, Konstruktů, nebo Nepřátel. Tyto karty mají tetxové pole rozdělené na 2 části, v jedné je uveden efekt karty pokud není napájena dostatečným množstvím Energie a potom druhé políčko s textem, podbarvené modře, kde je uveden efekt karty pokud je napájena dostatečným množstvím Energie. U poražených nepřátel má většinou hladina energie vliv na typ odměny a je vypsána v textu (nebývá u nich popis rozdělen na 2 barevně rozlišená textová pole).
Jak to funguje? Pokud například hráč vyloží během jednoho tahu 2 karty pokladu může v tom kole zahrát libovolný počet karet které požadují hladinu energie 2 tak aby použil jejich Energií nabitý efekt (text z modře podbarveného pole). Tzn. s energií se neplatí jako s "Runami" nebo "Útoky" ale hráč má pro dané kolo takovou haldinu Energie kolik vyloží pokladů.