Kolumbie, pro někoho možná země snadno zaměnitelné s jinými státy Jižní Ameriky s nefunkčními prezidentskými režimy, byla v období od devadesátých let minulého století až do nedávné minulosti jednou velkou šachovnicí. Na jedné straně stála vláda, v čele s třemi významnými prezidenty, kteří se zasloužili o současný stav země, na straně druhé tři velcí hráči nehrající tak úplně podle pravidel. Prvním z nich byl FARC, největší marxistická gerila světa, která na svou stranu strhla velkou část mimoměstské populace Kolumbie. Druhým byl AUC, odezva na únosy, vydírání a násilí ze strany FARC. Tato pravicová skupina, složená z původních paramilitaries, dosahovala v době své největší slávy počtu ozbrojenců FARC. Poslední z triády je kartel. Hnán tradicí Pabla Escobara vznikal v mnoha větších či menších formách od miliónových měst až po na první pohled opuštěné oblati deštných pralesů. Není se čemu divit, Kolumbie je totiž největším producentem kokainu na světě.
Vláda na jedné straně a tři nezákonné útvary nepředstavitelných rozměrů na straně druhé svedly během necelých dvaceti let občas více a občas méně viditelnou válku o nadvládu nad Kolumbií.
Andean Abyss simuluje dlouhodobý konflikt v Kolumbii mezi Vládou, FARC, AUC a Kartelem. Hra je určena pro 1 - 4 hráče, přičemž ve hře méně než 4 hráčů jsou vždy nezastoupené strany nahrazeny algoritmy jako v Labyrinth: The War on Terror při hře jednoho hráče.
Průběh hry:
Každé ze čtyř frakcí se liší operacemi, které může na území Kolumbie využívat, počtem jednotek, které má k dispozici i podmínkami, které musí splnit k vítězství. Tím pádem je každá z nich naprosto rozdílná a zatímco Vláda se zoufale snaží udržet pořádek ve městech a jejich blízkém okolí, FARC a AUC válčí na rozsáhlých plochách venkova a deštných pralesů a Kartel tiše rozšiřuje svůj vliv před zraky všech zúčastněných a pěnězmi nebo olovem odstraňuje vše, co mu stojí v cestě. Zároveň musí mít každá z frakcí na mysli, že vše stojí a padá na financích, která má zrovna k dispozici.
Hra spadá do žánru Card-Driven Games jako například Studená válka, ale namísto držení karet v ruce je zde zaveden zcela nový systém. Karty samotné nejsou rozděleny dle jednotlivých frakcí ve hře, místo toho obsahují jen pořadí těchto frakcí a událost. Na stole jse vždy odkryty dvě karty, pro současné kolo a kolo následující. Dle pořadí frakcí se určí ta začínající a hráč za ni hrající si musí vybrat zdali využije událost, limitovanou, normální nebo speciální operaci spojenou s jeho frakcí (popřípadě kombinaci operací) a nebo vynechá kolo (čímž získá potřebné finance a zároveň možnost ovlivnit situaci ve hře v následujícím kole). Druhý hráč dle pořadí frakcí na kartě může vynechat kolo (tím pádem hraje hráč třetí) nebo využít operaci/událost pouze na základě rozhodnutí hráče prvního. První hráč tedy může zahrát kartu jen pro normální operaci, aby tím zabránil druhému hrajícímu hráči vykonat událost nebo zahrát událost, čímž poskytne druhému hráči možnost využít normální i speciální operaci atp. Jakmile je karta využita maximálně dvěma hráči (vynechání se nepovažuje za využití karty), nastupuje další kolo, ve kterám je aktivní další karta a odkryje se nová na kolo následující. Zároveň je oběma hráčům hrajícím kartu v kole minulém znemožněno hrát v aktuálním kole.
Konec hry:
V balíčku karet jsou zamíchány i 4 karty Propagandy. Jakmile jsou taženy a přijdou na řadu jako aktivní karta pro dané kolo, dojde ke kontrole podmínek vítězství jednotlivých frakcí. Pokud je některá z nich doažena, hra končí a daná frakce vítězí, popřípadě se pokračuje ve hře až do další karty Propagandy (opět se zkontrolují podmínky vítězství a popřípadě se hraje dál) nebo dokud není odkryta poslední z nich. Pokud ani v této chvíli nedojde k jednoznačnému vítězství některé z frakcí, vyhrává ten hráč, jehož frakce měla k vítězství nejblíže.