Unga unga ungaraga unga!
Aargh!Tect je party hrou, ve které se proti sobě utkávají dva týmy stavitelů z doby kamenné. Každý tým musí obsahovat právě jednoho architekta a minimálně jednoho stavitele - pro hru jsou tedy zapotřebí minimálně 4 hráči.
Herní mechanismus je částečně podobný tomu ze hry Závod Stavitelů - hráči staví nejrůznější konstrukce z různobarevných kostek rozličných tvarů.
Hráči se nejprve rozdělí na týmy a v každém týmu si zvolí architekta. Architekti obou týmů si sednou naproti svým stavitelům. Oba týmy pracují současně a nezávisle. Jakou stavbu mají stavitelé budovat udává architekt. Ten si nejprve lízne kartu projektu, kde je namalovaná požadovaná konstrukce a poté udává svým stavitelům pokyny. Je ovšem přísně zakázáno požívat konvenční dorozumívací prostředky - místo toho se používá jazyk a gesta doby kamenné. Architekt i stavitelé mají před sebou na kartičce "slovníček" příkazů a gest.
Požadovanou barvu a tvar stavebního prvku architekt udává gesty jako je kývání hlavou, krčení ramen, kroužení zadkem, apod. Co má s takovým stavebním prvkem stavitel provést udává následující příkazová sada:
- UGUNGU Vezmi! / Pust'!
- KARUNGU Otoč věc! / Překlop věc!
- KONGUKU Výše! / Níže!
- MANUNGU Dopředu! / Dozadu!
- AKUNGU Postav věc! / Polož věc!
- KAGHINGU Doleva! / Doprava!
Chce-li architekt vyjádřit sekundární význam příkazu, řekne jej dvakrát (KARUNGU KARUNGU znamená "překlop"). Architekt disponuje ještě dalším komunikačním prostředkem, kterým je velký nafukovací kyj. Jedním lehkým úderem do hlavy stavitele dává najevo svoji spokojenost a souhlasí s provedenou akcí. Dvěma těžšími údery do hlavy stavitele vyjadřuje nesouhlas s provedenou akcí. Udeří-li sám sebe, znamená to zrušení pracovního příkazu.
Usoudí-li architekt, že je stavba hotova, zařve AARGHTECT! a třikrát praští kyjem do stolu (ovšem tak, aby hotovou konstrukci nepoškodil). Druhý tým přeruší práci a jde stavbu zkontrolovat. Svůj souhlas dávají najevo potleskem a souhlasným hýkáním. Nesouhlas vyjadřují bučením a dupáním. Za správně postavou stavbu získává tým body udávané kartičkou projektu. Za chybnou stavbu je tým penalizován ztrátou jednoho bodu.
Pokud nějaký tým dosáhl deseti a více bodů, vítězí a jeho architekt to oznámí divokým mácháním kyjem nad hlavou a hurónským řevem AARGHTECT, AARGHTECT!