Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: martinsun | 1.10.2024 | 2
Chci toho koně. Za 200 zlatých je to skvělá cena! Jak to, že dáváš 300. To přece nemůžeš! No dobrá, dávám 400! Toho koně prostě musím mít!
Farmářský handl je karetní hra, ve které se hráči ocitnou na rušném trhu s dobytkem. Cílem hry je nasbírat co nejvíce čtveřic karet zvířat různých hodnot, přičemž zvířata lze získat buď v dražbě, nebo vzájemným obchodem mezi hráči. Hra končí, když jsou všechny karty vydraženy a zobchodovány. Vítězí hráč s nejvyšším bodovým ziskem z nasbíraných zvířat.
Nejprve roztřídíte karty peněz a zvířat. Následně každý dostane peníze v přesně určených hodnotách. Pak určíte licitátora a hra může začít.
Ve svém tahu může hráč udělat jednu ze dvou akcí:
Poté se stane licitátorem další hráč po levici současného licitátora a hra pokračuje.
Jakmile dojdou karty k dražení, hráči obchodují se zbylými kartami, dokud nejsou zkompletována všechna kvarteta. Následně se body sečtou a vynásobí dle počtu různých druhů zvířat.
Malá kompaktní krabička. Do ní složená překládaná pravidla. Kvalitní karty v odpovídající gramáži. Přesně to, co od malé karetní hry očekáváte.
Pravidla jsou velmi jednoduchá a nastudujete je rychle. Ocenili jsme, že pravidla mají na levé straně černou lištu a v ní je vždy jednou větou uveden souhrn toho nejdůležitějšího z daného odstavce. Tohle by měla obsahovat všechna pravidla!
Narazili jsme jen na jeden drobný problém, který jsme pak hledali na BGG. Tím problémem byla drobná zmínka, že všichni přihazující dávají peníze tomu, kdo vyhrál. Ve skutečnosti peníze dává vždy jen jeden z hráčů. A to buď kdo vyhrál nebo kdo se účastnil nabídky a protinabídky.
Hra vyvolává napětí především díky dražebnímu mechanismu a nutnosti investovat peníze za nabízená zvířata. Ve skutečnosti si ani neuvědomujete, že dražíte zrovna zvířata, protože o to ve hře vlastně vůbec nejde. Co je však podstatné, je pocit napětí a touha získat určitou kartu pro sebe. Ten je natolik silný, že vás přiměje vynaložit na ni co nejvíce prostředků. Atmosféře přidá, pokud se licitátor do nabízení karet pěkně vžije: „Krásná slepička, za 200! Co na to pán v modrém tričku?“ To vše dokáže hru skvěle rozzářit a pobavit všechny u stolu.
Počet hráčů nemá na délku hry moc velký dopad – stejně pořád sbíráte všechna kvarteta. Dopad má ale na to, kolik se vám podaří celkově získat čtveřic zvířat. Méně hráčů = více čtveřic a podstatně vyšší skóre. Na druhou stranu při hraní v pěti jsme si daleko více cenili jakéhokoliv zvířete, které se nám podařilo úspěšně zobchodovat, i když nemělo zrovna nejvyšší hodnotu.
Počítejte s tím, že první hra může být o něco delší. Na začátku se budete s pravidly teprve seznamovat, ale jakmile se do hry dostanete, tempo se zrychlí a každá další partie už bude odehrána svižněji. Co je potřeba si osvojit, jsou pravidla pro závěrečné bodování, která mohou být zpočátku trochu obtížná na pochopení. Zejména multiplikační efekt bývá na začátku těžší odhadnout. Později jsme však bojovali o každé kvarteto, které, i když má nízkou hodnotu, může násobením výrazně zvýšit celkový výsledek – a snadno vás dovede až k 10 000 bodům.
Brzy jsme objevili kouzlo mega velké nabídky, kterou dá licitátor. Ten tak draženou kartu získá zdarma. Na druhou stranu se tím připraví o peníze z prodeje, takže jsme tuto možnost využívali, pokud byla v nabídce zvířata s velkou bodovou hodnotou.
Při obchodování jsme se několikrát přistihli, že si nepamatujeme nabídku, kterou jsme dali a museli to pak zpětně kontrolovat (obzvlášť když jsme dávali více menších peněz). Drobnost, ale vytvářelo to zábavné situace, kdy si marně vzpomínáte, kolik jste dali, jste přesvědčeni, že to muselo být víc než soupeř a pak to o 10 zlatých prohrajete.
Hra má z pohledu tempa dvě fáze: ze začátku více dražíte než obchodujete a hra plyne docela rychle. Ke konci, když se začíná obchodovat, se lehce zpomalí. Celkově nám připadalo, že na to, co hra umí, jsme ji hráli docela dlouho. Ale i tak samotné hraní ubíhá a vy nemáte pocit, že na něco čekáte.
V pravidlech je zmíněna zrychlená varianta, v níž místo kvartet sbíráte jen dvojice zvířat. Zároveň nejsou ve hře nejvyšší peníze. Hru to urychlí, na druhou stranu se hra stává o dost více náhodnou. Prostě jsme jako licitátoři čekali, zda otočíme tu správnou kartu k již vyloženým kartám a rovnou ji zaskórujeme. Do obchodu jsme velmi často šli se všemi penězi, bylo to hop nebo trop. Suma sumárum základní princip zůstane, ale ze hry se ztratí sběratelské nadšení při kompletaci 4 karet.
Dokážu si představit, že se se hrou čas od času někde potkáme. I přesto, že má již 40 let, má pořád co nabídnout, a tak věřím, že tu s námi na různých akcích bude i nadále.
Pokud hledáte hru, která má prvky párty hry, můžete ji s klidem vzít s sebou do hospody a během chvilky ji naučit všechny kolem stolu, našli jste tu správnou. Farmářský handl umí mít grády, obzvlášť pokud se opřete do role licitátora. Pocitově bych ji přirovnal ke hře Skull King – odehrajete ji zhruba za půl hodiny, je v malé krabičce, má snadná pravidla a přitom je zábavná jak pro zkušenější hráče, tak pro nováčky.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
sháním 6: Siege rozšíření
Akt. cena: 1 Kč
Končí za: 15 hodin