Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: lubosseb | 5.1.2025 | 2
Tak nám rozšířili Robinsona. Protože zimní večery jsou dlouhé a Ježíšek má vkus, držím v ruce knížečku přibližně rozměru A5 s kroužkovou vazbou s názvem The Book of Adventures. Vnější obálka je z tvrdého křídového papíru, a i když jsou vnitřní stránky z recyklovaného papíru, mají vyšší gramáž a na první dojem působí odolně. Ostatně – kolik odolnosti potřebuje něco, co položíte na stůl a maximálně na to dáte dva žetony? Kroužková vazba zase umožňuje otevřít knížečku kdekoli, aniž by se zavírala.
Když jsem otevřel sborník scénářů ke hře, což je jediný smysl existence knížečky, hned se z něj vysypaly volně vložené karty pro dva ze scénářů. Takže jsem prvních 20 minut zkoumání sborníku hledal po zemi všechny karty a uvnitř knížky pátral, ke kterým scénářům vlastně patří. Až se vám stane to samé a jako já budete špačkovat, že vám jedna karta pořád chybí, tak karty dopisů ke scénáři Treasure Island (Ostrov pokladů) opravdu začínají číslem 3 a jednička s dvojkou tam vůbec nejsou.
Anglické jméno scénáře i samotného sborníku mají svůj smysl. Celé je to anglicky. A česky to nebude. Z různých zdrojů (ale ne ze samotného Albi) jsem se dozvěděl, že Albi už s Robinsonem pomalu končí a ani neplánuje jeho další dotisky, a proto ani toto rozšíření do češtiny překládat nebude (pokud mě někdo vyvede z omylu, budu jen rád). Ale s trochou znalosti jazyka a herních mechanismů není jazyková bariéra nepřekonatelnou překážkou.
Po otevření mě zaujal obsah. Obsah ve smyslu seznamu toho, co uvnitř najdu. Tyto obsahy jsou totiž čtyři a jednotlivé scénáře dělí podle obtížnosti, typu hráčů, délky herní doby a žánru. Takže ať už chcete rodinnou hru s dětmi, která má být jednodušší na pravidla a nehodláte u ní sedět celé odpoledne, nebo celovečerní ždímačku potu pro ostřílené matadory, během chviličky můžete vybrat vhodný scénář. A těch je přes 50. Nebo ne?
Tohle pro mě bylo tak trochu nepříjemné překvapení. Všude se uvádí, že sborník obsahuje přes 50 scénářů. Jenže těch 50 zahrnuje i všech sedm scénářů původní hry od Trosečníků po King Konga, a asi 10 těchto scénářů je navíc ve třech variantách podle obtížnosti, které se liší jen drobnou úpravou pravidel. Navíc jsou zahrnuté i scénáře, které se dají různě postahovat na internetu, a to i přeložené do češtiny. Takže dobrou polovinu scénářů už můžete mít doma, a potom už stojí za zamyšlení, jestli se pořízení anglického sborníku vůbec vyplatí.
V předchozím odstavci jsem zmínil 3 obtížnostní varianty jednoho scénáře. Na jednu stranu se tím tak trochu nafukuje obsah sborníku a počet deklarovaných scénářů. Ovšem na druhé straně to pohodlně dovoluje hrát oblíbený scénář s různými lidmi. Například Rodina Robinsonů z původní hry (zde je zařazená ve 3. obtížnosti ze 4) má zjednodušenou variantu s podtitulem Brilliant Kids (Chytré děti), ale také ještě těžší variantu Hardships of Pregnancy (Těžkosti těhotenství). V té snazší vám mimojiné narozené děti můžou přinést nové vynálezy, zatímco v té těžké se vám vynálezy rozpadají pod rukama a hráč hrající matku má během „porodních“ kol omezené akce.
Závěrem bych řekl, že sborník vypadá pěkně a zcela jistě přinese spoustu nových hodin zábavy. V podstatě jsem nenarazil na scénář, který by mi připadal jako ztráta času, a ty, které jsme zkusili, nás nikterak nezklamali. Nevýhodou může pro někoho být angličtina a „recyklace“ starých scénářů.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Ceres - kompletní KS verze
Akt. cena: 1497 Kč
Končí za: 3 dny