Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: Karotkaa | 15.10.2022 | 1
„Je-li vůbec něco smutnějšího než zneuznaný génius, je to nepochopený žaludek.“
– Honoré de Balzac
Také rádi koukáte na pořad Master Chef Junior v televizi a slintáte při pohledu na dobroty, jejichž jména nejste schopni ani vyslovit? Nebo byste rádi uvařili podobná jídla světových kuchyní jako ty děti v televizní soutěži? Pokud jste odpověděli alespoň na jednu z těchto otázek „ano“, jste tu na správném místě.
Pot Pourri je hrou pro 3–5 šéfkuchařů starších 8 let, kteří se utkají v souboji o prestižní hvězdy a na konci si rozdají medaile. Na krabici je uvedena herní doba 40 minut, která odpovídá 4–5 hráčům, ale pokud budete mít za soupeře zkušené hráče, dostanete se i pod 30 minut. Autory hry jsou Ananda Stimm a Florian Mayerhofer. Jedná se o jejich prvotinu na poli designu deskových her a po přečtení dalších řádků uvidíme, zdali stojí tato hra za zahrání.
Hru si pod svá křídla vzalo vydavatelství Piatnik, a to i v rámci velkých evropských trhů. V každé krabici najdete hned 6 jazykových mutací. Kromě pravidel hra obsahuje i podrobnější popis jednotlivých pokrmů.
Nasaďte si kuchařskou čapku a jdeme vařit jednu dobrotu za druhou!
Po rozbalení hry a vyloupání několika žetonů vás nejspíš překvapí, kolik volného místa ve hře najdete. Kdo má zkušenosti s hrami od vydavatelství FFG, rozumí, o čem mluvím. Jediným důvodem k velikosti krabice je bodovací deska z tvrdého kartonu, což zamrzí. Bez ní by mohla být krabice třetinová a na trhu bychom měli krásnou malou cestovní verzi kuchařky pro děti.
Největší podíl na množství komponent mají karty, a to dvojího druhu. Ty větší obsahují recepty světových kuchyní (americko-mexická, slovanská, francouzská, italská, asijská) a ty menší suroviny potřebné k jejich přípravě. Kvalita papíru, který byl použit pro výrou karet je hrozná a k poškození hran dojde během pár her. V tomto případě se bez obalů karet neobejdete. Tento problém je patrný hlavně u karet surovin, které často kolují ze stolu do ruky a zpět.
Z fotek je patrné, že grafické orgie se zde nekonají. Pár surovin s číslem, které je v barvě suroviny a občas je hůře čitelné (např. oranžová čísla u mrkve), jinak na nich nenajdete nic zajímavého. Karty surovin sice obsahují krásné ilustrace, ale ve hře si více budete všímat spodní části se zvýrazněným typem suroviny, který slouží k přehlednosti při vložení do hrnce. Dětem se s kartami hrálo dobře, ale já měl u každé hry problém s držením karet v ruce. Nemohl jsem pořád najít to správné rozložení, abych věděl, jaké suroviny držím v ruce.
Zajímavou komponentou, která zpříjemňuje zážitek ze hry jsou knihy receptů. Schováte si do ní dva recepty, postavíte otevřenou knihu před sebe a máte stále přehled, jaké suroviny pro dané recepty potřebujete.
Příprava hry je velice jednoduchá a během chvilinky máte hotovo.
Vyložíte na stůl bodovací desku, na kterou vyložíte žetony světových kuchyní (rozdělení bodů na konci hry), pod desku připravíte 3 hrnce a jednu pokličku. Každému hráči dáte knihu receptů, 3 recepty (vybere si dva) a dvě suroviny. Nakonec vyložíte 4 suroviny do nabídky a hra může začít.
Jedná se o velmi jednoduchou hru. Každý hráč má ve svém tahu tři možnosti:
Takto se hráči střídají v tazích. Pokud dojde k naplnění jednoho z hrnců (obsahuje 6 surovin), hráč, který tak učinil, posune svůj žeton o jeden bod výše a vybere jeden ze svých receptů. Podle počtu shodných surovin na receptu a v hrnci získá body. Ostatní hráči poté postupně mohou též vyhodnotit jeden ze svých receptů a získat body. Suroviny z hrnce se uklidí, každý hráč, který uvařil recept, si lízne dva nové recepty a jeden si nechá.
Hra pokračuje, dokud jeden z hráčů neuvaří šestý recept. Dohraje se kolo a dojde k závěrečnému bodování. Za každý recept dostanou hráči body dle tabulky bodování.
Už při rozbalování se děti těšily na vaření specialit a museli jsem si hru okamžitě zahrát. A hned při první hře se ukázalo, že základní pravidla hry jsou velice jednoduchá a pochopí je i menší děti. Uvařit jakékoliv jídlo není problém. Tady nikdo neřeší, že si objednal sushi a dostal místo rýže brambory s mrkví. :) Chvílemi hra připomíná Babicovy dobroty. :)
Herní zážitek závisí na počtu hráčů a složení party lidí, která hru hraje. Pokud si dáte rodinnou partii s menšími dětmi, budou všichni nadšení a spokojení ze všech jídel, která uvařili a nebude záležet na bodovém zisku. V takovém případě je vhodnější nižší počet hráčů, aby nedocházelo k naplnění hrnců, které si vybraly děti. Pokud si dáte závod na body, je hra se vzrůstajícím počtem hráčů více a více škodící, plná náhody a štěstí, ale zároveň vzrůstá napětí a herní zážitek. K dispozici jsou jen tři hrnce, jeden z nich navíc přikrytý pokličkou. V pěti hráčích je šance na 100% shodu prakticky nulová, zato máte jistotu toho, že váš plánovaný pokrm bude mixem několika jídel. O výsledku tedy bude rozhodovat spíše množství bodů za barvu receptu (náhodně nastavené bodování na začátku hry, během hry jej 3× mění hráč s nejméně body).
Hra odsýpá velice rychle, ale z pohledu dětí až moc rychle, pokud si dospělí nedají pozor. Hra končí poté, co některý z hráčů splní šestý recept, což může znamenat šest zaplněných hrnců, kde byla shoda třeba jen ve dvou surovinách. Děti naopak cílí na 100% shodu s receptem a hra se tím může dosti protáhnout.
Téma hry je velice zajímavé, ale při žádném hraní mne zcela nevtáhlo do děje. Na receptech najdete jen počty surovin s jejich obrázkem, ale chybí mi zde obrázek finálního pokrmu. Pod těmi cizími názvy si nic nepředstavím a děti mají stejný problém. Těžko jim pak vysvětlovat, co znamená třeba Pepes Jkan.
I přes všechny výtky si hru určitě užije každý a na krátkou chvíli si zkusí práci Romana Pauluse z gauče. Výhodou je, že tady se nic nepřipálí a nikdo nebude mít řeči, že jste to málo osolili nebo zapomněli přidat mouku.
S dětmi hrajte bez bodů a každý si vyberte svůj hrnec. Radost z vaření je lepší než frustrace ze záškodnických akcí dospělých. Ty si nechte na strategické orgie s otrlými deskohráči.
Pokud hrajete s dětmi, nebojte se zahrát si i ve dvou. Jde spíše o zážitek a radost z vaření, nežli boj o každý bod. Při čtení podivných názvů pokrmů se nám osvědčilo hledání na internetu, aby i ti menší měli představu jak daný pokrm vypadá ve skutečnosti. Přeci jenom soupis „3 × ryba a 3 × rýže“ toho o sushi moc neřekne.
Hra Pot Pourri je zajímavým kouskem, který se dostal na náš trh. Děti si ji užijí a s chutí budou každý den vařit nová a nová jídla. Určitě ji mohu doporučit do rodin, pokud si lehce upraví pravidla a vynechají škodící efekty.
Limitujícím prvkem může být počet hráčů, ale v tomto případě si určitě i mamka ráda udělá čas na hraní s těmi nejmenšími. Radost tím udělá určitě i tatínkovi. :)
Zkušeným hráčům bych hru moc nedoporučoval a hodnocení bych z jejich pohledu snížil tak o 1 hvězdu. Hra je to tematicky velice zajímavá, ale herní zážitek tomu bohužel neodpovídá.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Mr. Cabbagehead's Garden - EN
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 11 hodin