Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: Caranthir | 6.5.2024 | 3
„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“
– Charles Darwin
Po stopách Darwina je jedním z nových počinů firmy Dino Toys. Mezi současnými vydavatelstvími má Dino specifické postavení – nesoustředí se jen na deskové hry, ale ty, které patří do jeho portfolia, jsou pro generaci čtyřicátníků jako já často synonymem dětství. Z pohádky do pohádky, Kamionem po Evropě, klasické Dostihy a sázky, Maršál a špion (v plastové verzi, ne té původní od PaN), Lovci pokladů, Fantom staré Prahy, … Za tyto sympatické návraty do dětských dní, kdy pro nás byly Dostihy maximálním hráčským zážitkem po dvouhodinových partiích „člobrda“, vděčíme právě Dinu.
Není to ale samozřejmě jen o tom. Dino stojí v současnosti také za sérií EXIT: Úniková hra a různými dalšími, hráčsky spíše jednoduššími a často víceméně na děti zaměřenými tituly – i když i to nelze zcela paušalizovat, viz nedávný počin Aldebaran Duel či Základna. Měl jsem na mysli spíše věci jako loňskou barevnou novinku Rainforest anebo Pirátský poklad.
Po stopách Darwina (In the Footsteps of Darwin, neplést s Darwin's Journey) vezme malé i velké hráče do 19. století na legendární expedici věhlasné lodi Beagle, která obeplula celý svět. Účast mladého Charlese Darwina a zde nasbírané poznatky pak položily základy nejslavnějšímu dílu z pera tohoto přírodovědce – O původu druhů.
Příjemně velká – tedy ani obrovská, ani malá – krabice vás na první pohled upoutá svými krásnými ilustracemi evokujícími přírodovědné knížky, potažmo kresby Zdeňka Buriana. Koneckonců, do jedné takové jakoby z vašeho pohledu zapisujete nejen při pohledu na přebal, ale také ve hře samotné.
Po rozbalení a „vylupkání“ veškerých kartonových komponent záhy zjistíte, že vnitřek krabice je velice promyšlený. Do dvou oddílů vpravo vyskládáte destičky zvířat a „vlaječkové“ žetony teorií. Pytlíky pak poslouží na žetonky kompasů, průvodců a publikací. Dřevěnou figurku Beagle a standee samotného Darwina už někam vecpete. Vlevo přijdou jednotlivé desky hráčů stylizované do přírodovědeckých deníků a oboustranná společná herní deska – z jedné strany centrální hrací plán, z druhé mapa popisující expedici Beagle okolo světa.
Mapa sice nemá žádný herní význam, jedná se vlastně jen o takovou bonusovou ilustraci, hezky však naznačuje, co od této hry můžete čekat dále. Pozastavíte se totiž pravděpodobně nad tím, že zde nenajdete jen jeden očekávaný sešit, ale hned dva. Že by sólová varianta, napadne vás? Jenže rychle budete vyvedeni z omylu.
Otevřete-li totiž sešit s pravidly, první dvě stránky nemáte vůbec pocit, že čtete pravidla ke hře – spíše naučný článek v Ábíčku či jiném periodiku pro trochu odrostlejší ratolesti. Představí vám totiž samotného Charlese Darwina a jeho životní dráhu od sedmiletého chlapce po jeho magnum opus O původu druhů. Zbytek pravidel je již standardní, až na zcela poslední stránku, kde se u pěti dílků osobností, které jsou zamíchány mezi dílky zvířat, dozvíte kromě jejich herní funkce i krátké životopisné informace.
V druhém sešitku nicméně nenaleznete variantu pro sólo hru. Jedná se o čistě „flavorový“ doplněk hry obsahující krátký odstaveček informací ke každému ze 64 zvířat vyobrazených na herních dílcích, rozdělených do čtyřech ekosystémů (odpovídajících kontinentům, které Beagle navštívila), a popis její cesty rozdělený do minikapitol podle zastávek odpovídajících číslech na mapě z rubové strany herního plánu.
V tomto je nejlepší se odkázat na mé vlastní dílo, které jsem na prosbu k této hře vyrobil. V této hře máte přesně dvanáct tahů, v každém z nich vybíráte dle předem určeného pravidla jeden dílek z nabídky na ústřední desce. To, odkud (tedy z kterého řádku nebo sloupce) destičku vybíráte, určuje aktuální pozice figurky lodi Beagle, která putuje stále dokola kolem šachovnice or rozměrech 3 x 3 dílky.
Váš tah probíhá vždy tak, že vezmete dílek a posunete loď o počet pohybů odpovídající vzdálenosti právě sebraného dílku od figurky – tedy 1, 2 nebo 3 pole. Nelíbí-li se vám výběr a máte v zásobě žeton průvodce v podobě medailonku, můžete za jeho vrácení do zásoby loď Beagle posunout o jedno pole dopředu nebo dozadu anebo vyměnit nabídku v aktuální řadě/sloupci. Dílek pak umístíte na pole na vaší desce, které je jednoznačně určeno příslušností k ekosystémů (barva) a příslušností k živočišné třídě (ikona zvířete). Sebraný dílek je vzápětí na centrální desce nahrazen dalším ze zásoby.
Dílky zvířat mají v pravém dolním rohu symbol efektu. Ten je buď okamžitý, nebo se uplatní na konci hry. Okamžité efekty vám přinesou žeton kompasu nebo žeton průvodce. Na konci hry pak posuzujete symboly pergamenů (deníkové záznamy), které pro zisk VB vynásobíte počtem svých žetonů kompasů, a přímé vítězné body. Ovšem, v obou případech pouze za předpokladu, že jsou stále vidět.
Proč by být neměly, ptáte se? Pokud totiž vezmete zvíře identické barvy a třídy, které už máte na desce, překryjete novým dilkem ten starý. Případný záznam či VB tak pro závěrečné bodování ztratíte, ale získáte efekt nového dílku PLUS můžete „rozvinout teorii“ – což znamená vzít si z nabídky vpravo na ústřední desce (anebo naslepo z komínku) žeton teorie. Teorie fungují jednoduše a prostě jako další bodovací kriteria na konci hry. Bodují například zvířata určité třídy, z určitého ekosystému, na určitých pozicích desky, počet žetonů teorií nebo žetonů publikací. Na rozdíl od záznamů a VB se pro bodování teorií počítají i překryté dílky.
Á, publikace! Málem bych zapomněl, přece jen mé „publish or perish“ doby svého času aspirující akademické kariéry jsou dávnou minulostí. No, s těmi je to jednoduché. Dokončíte-li na své herní desce kompletní řadu (třída) nebo sloupec (kontinent/ekosystém), vezmete si pětibodový žetonek v podobě otevřené knihy s obrázkem zvířete.
Pokud si vezmete osobnost, položíte ji vlevo na určené místo vedle mřížky pro zvířata. Nepočítají se do žádného ekosystému či třídy, mají ale pro změnu dva efekty. A konečně, pokud vezmete zvíře s korunkou vlevo dole (tj. „ikonické“), vezmete si figurku Darwina. Kdo ji má u sebe na konci hry, získává 2 body.
No a to je všechno. Jakmile poslední z vás umístí dvanáctý dílek (a je tak na desku položen poslední dílek z dobírací hromádky, hra končí. Většinou netrvá déle než 15, maximálně 20 minut.
Dvěma slovy – jednoduché, ale za mne skvělé.
Hra je takovou kombinací sbírání sad (set collection) a „bodového salátu“. Jelikož předem víte, že seberete pouze 12 dílků, doslova každý se počítá. Bodování je jasně dané a mechanismus získávání odměn za dílky a bodování je snadno pochopitelný, přesto však je pro maximalizaci bodového zisku nutno přemýšlet – řekl bych tak přesně akorát na to, aby to zvládly i přijatelně „vyhrané“ ratolesti. Cest vedoucích k vítězství je poměrně dost a nedá se říci, že by některá byla jasně silnější, než ostatní. Můžete stejně tak sbírat čisté vítězné body z dílků, nebo se pokusit maximalizovat body z kompasů krát záznamů – vždy to ale znamená, že druhou cestu musíte víceméně vypustit. Správným plánováním můžete překrývat dílky s okamžitým efektem a získávat za ně další bodovací teorie. Osobnosti sice mají většinou okamžitý i koncový efekt, ale zase vám nepřispějí k zaplnění mřížky. A tak dále. Ve finále jsme zjistili, že i přes různé zvolené strategie jsou bodové zisky většinou poměrně podobné.
Jak říká v úvodním citátu sám Darwin, vyhraje ten, kdo se bude umět nejlépe přizpůsobit… nabídce.
Dalším důležitým prvkem je to, že hru můžete hrát jako multisolitér, ale i interaktivně a škodičsky – pokud v průběhu hry přečtete soupeřovu strategii, můžete se mu klidně pokoušet brát dílky, které potřebuje. Osobně tenhle variabilní herní prostor velmi oceňuji, protože multisolitérů prakticky bez možnosti interakce je poměrně habaděj.
Co ale musím maximálně vyzvednout, je produkce, či chcete-li, provedení. Celá hra je naprostou potěchou pro oko, ilustrace zvířat jsou nádherné a „přirozené“, v porovnání třeba s podobně laděnou Encyklopedií. Desky hráčů koncipované jako deníky přírodovědců – složené vypadají jako přebal knihy, když je rozevřete, vnitřek má podobu rozevřených stránek se zvířaty dané třídy nakreslenými tužkou. Má mladší dcera, milovnice pavouků, nechce samozřejmě hrát s jinou deskou než hmyzí – je tam totiž mj. naskečovaný obrovský sklípkan. Prostě paráda. A pak je tady obrovský edukativní rozměr. U her jsem už viděl často různé předmluvy, příběhy, krátké upoutávky. Ale aby byla věnována úvodu do hry a představení klíčové postavy celá dvojstrana PLUS kompletní celý další sešit, kde si vy a vaši malí přírodovědci počtete zajímavosti nejen o každém ze 64 jednotlivých zvířat, ale i o chronologii pětileté výpravy Beagle kolem světa (s čísly označenými zastávkami odpovídajícími mapě na rubu centrální desky) – to činí z tohoto počinu jakýsi hybrid mezi velmi kvalitní a přístupnou hrou a skvělou učební pomůckou.
Autoři šli dokonce tak do hloubky, že sami upozorní, že veležížala není hmyz, nýbrž kroužkovec, i když pro účely hry je do kategorie hmyzu přířazena.
Poznámka bokem: Musím tu také vyjádřit účast a kolegialitu lokalizačnímu týmu a grafikům – přímo uprostřed rubové strany centrální desky na mapě s výpravou Beagle kolem světa vám padne zrak na nápis „Kapveredy“ namísto „Kapverdy“. Sám už mám velké zkušenosti, že tyhle chybky mají tendence se příhodit na těch nejviditelnějích místech a utéci i mnoha pozorným korektorským očím.
Tohle prostě chcete. Máte-li doma děti školou povinné a už alespoň ovládající čtení, zajímající se případně o přírodu – tohle prostě chcete. Krásné provedení, elegantní herní mechanismus, zároveň jednoduchý i vyžadující plánování, krátká herní doba, pro děti zajímavé téma a srozumitelná pravidla – pro mne prostě tohle zeleně odfajfkovává veškeré prvky, co bych od hry pro začínající/středně pokročilé malé hráče požadoval. „Double duty“, kterou tato hra plní jako didaktická pomůcka, už jsem zmínil. Dokáži si ji naprosto živě představit i ve školních třídách, družinách nebo klubech.
A za všechno, co bylo právě zmíněno, navíc s velmi atraktivní cenovkou.
Nezdráhal bych se dokonce vůbec říci, že se jedná, minimálně v posledních letech, o naprosto nejlepší titul, který nakladatelství Dino lokalizovalo.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Výroba Žetonů, mincí, karet. atd.. na zakázku
Akt. cena: 377 Kč
Končí za: 2 dny