Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: AndrowCZE | 25.11.2021 | 0
„Přísahám, že budu kancléřem neochvějným a že celé Impérium bude za mé vlády vzkvétat. Nedovolím, aby Impérium padlo do jiných, než imperiálních rukou. TAK PŘÍSAHÁM!“
Hra Oath:Chronicles of Empire and Exile je legacy-like hra od tvůrců hry ROOT pro 1-5 hráčů, ve které hráči mohou ujmout role Kancléře, Občana nebo Vyhnance. Hra může trvat 5-8 kol a každý z hráčů sleduje svůj vlastní cíl - Kancléř se snaží dodržet Přísahu (Oath), jinak bude pravděpodobně svržen některým z Vyhnanců, ba možná i některým z občanů jeho vlastního impéria. Toho může mimo jiné dosáhnout tak, že osloví některého z Vyhnanců, aby mu nabídl post Občana impéria. Tento post samozřejmě není trvalý, a tak může Občan o svá práva za určitých okolností přijít... Občan se snaží být úspěšným nástupcem kancléře, čehož dosáhne splněním určitých podmínek. Pozor! Pouze jeden občan se může stát úspěšným následníkem císařského trůnu a tak se během hry může stát, že občané začnou bojovat mezi sebou, nebo mohou dokonce bojovat se samotným kancléřem. Proti hráčům imperia stojí Vyhnanci, kteří mohou vyhrát hru v zásadě dvěma způsoby - jako uzurpátoři trůnu, nebo jako vizionáři. Uzurpátorem se Vyhnanec stává ve chvíili, kdy se mu podaří být lepší v plnění Přísahy a dostatečně dlouho lepším zůstane. Vizionářem se může stát vyhnanec, vytáhne-li si vizi a podaří-li se mu ji splnit a udržet po dostatečně dlouhou dobu.
Hra nabízí velmi nelineární partie, ve kterých se hráči budou snažit plnit své vlastní zájmy, ale nic jim nebude bránit paktovat se spolu, podrážet se, plnit i neplnit své sliby tak, aby se právě oni stáli příštím úspěšným kancléřem. její součástí je i legacy-like systém, kdy v případě výhry impéria (tedy kancléře nebo občana) dochází k rozvoji a na mapě dochází k výstavbě užitečných budov, které se přenášejí do dalších partií. Celý zážitek pak umocňuje kronika, do které si hráči mohou tématicky zapsat vývoj událostí v jednotlivých partiích, a tím vytvořit nezapomenutelnou Kroniku Impéria a Vyhnanců. Hra nabízí i možnost sólové partie, ve které se hráč postaví Mechanickému Princi, který bude svou komplexní myslí ovládat impérium a bude se hráči snažit co nejvíce znesnadnit možnou výhru.
Doprostřed stolu se umístí herní plán, na který se podle instrukcí Playbooku rozmístí jednotlivé lokace, hráčské figurky, relikvie, případně karty obyvatel říše. Všíchni hráči obdrží počáteční počet přízně a tajemství (herní měny), jakož i počáteční válečníky. Každý hráč poté umístí figurku své frakce na některou z odhalených lokací; kancléř však musí umístit figurku na lokaci, kterou ovládají imperiální jednotky. Dále Kancléř obdrží relikvii - Panovnické žezlo, s pomocí něhož může vyhnancům nabízet občanství. Nakonec se připraví karty obyvatel a kancléř může zahájit hru.
Tah každého hráče probíhá stejně a je rozdělen na 3 hlavní fáze:
Procitnutí: V této fázi dochází ke kontrole vítězství v případě vizionářů a zároveň k aktivaci efektu Praporce Přízně Lidu, pokud ho hráč vlastní. Je-li Vyhnanec Držitelem Přísahy, obrací žeton na titul Usurpátor. Má-li na začátku svého tahu Vyhnanec stále žeton Uzurpátora, hra končí a vyhrává Vyhnanec.
Akční fáze: V akční fázi hráč využívá své body zásob, které se odvíjejí od jeho nevyužitých válečníků. Hráč má možnost provést několik různých, ale i stejných, akcí při kterých utrácí příslušné body zásob. Tyto akce jsou:
Kromě těchto větších akcí se dají ještě provádět menší akce, které nestojí žádné body zásob a hráči je mohou provádět kdykoli během svého tahu. Mezi tyto akce patří: Provádění akcí na kartách obyvatel/rádců, přesun válečníků z lokace na desky hráče a naopak, prozkoumání relikvie na lokaci hráčské figurky, odhalení skrytého rádce, umístění skrytého rádce na lokaci, odhalení vize, použití relikvií.
Odpočinek: Poté, co hráč dokončí veškeré své větší a menší akce, vrací se mu všechna použitá tajemství (případně otáčí použitá tajemství na své desce). Dále umístí použité přízně do bank příslušející kartám, na které byly přízně zahrány. Nakonec si posune žeton zásob na políčko, které odpovídá počtu válečníků, které má mimo hru. Pokud hráči na konci akční fáze zbyly nějaké body zásob, získá navíc ještě tyto nespotřebované body do svého dalšího tahu. Tím je jeho tah u konce a může hrát další hráč.
Poté co svůj tah dohrají všichni hráči, přesouvá se počítadlo počtu kol. Ve hře je možno hrát až 8 kol, nicméně od 5. kola kancléř hází kostkou na předčasné ukončení hry. Aby tak mohl učinit, musí být držitelem přísahy a musí hodit alespoň takovou hodnotu, kterou znázorňuje číslo v právě vyhodnocovaném kole. Pokud se mu podaří hodit požadované číslo, hra tímto kolem končí. Pokud číslo nepadne, hra pokračuje do dalšího kola, na jehož konci kancléř opět může házet kostkou, je-li držitel přísahy. Na konci 8. kola již kancléř nehází a hra končí automaticky. Po ukončení hry se vyhodnotí vítěz. Ten je určen podle následujícího klíče:
Pokud je vítězem impérium, občané i kancléř vítězství sdílí, nicméně kancléřem se v další hře může stát občan, kterému se podařilo splnit podmínky uvedné pro nástupce. Pokud se žádnému z občanů nepovedlo podmínku splnit, kancléř zůstává stejný i v následující hře.
Po určení vítěze se hra připraví na další partii s pomocí pravidel. Je-li vítězem impérium, přibývají do hry užitečné karty budov, které mohou další partie značně okořenit.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Kutná Hora - nová, nerozbalená
Akt. cena: 1600 Kč
Končí za: 3 dny