Autor: PJ | 9.11.2009 | 0

Revoluce cechů začala bitvou „zlatých ostruh“ u Kortrijku, 11. července 1302. Cechy tkalců, valchářů, soukeníků a barvířů přispěchaly na pomoc Hraběti Flanderskému a odrazili armádu francouzského krále Filipa IV, která již okupovala celé Flandry. Cechy na oplátku dostaly naprostou autonomii a možnost podílet se na vládnutí městům. Povzbuzeny událostmi v Bruggách, Gentu a Ypernu se cechy v severním Utrechtu a jižním Luiku (s podporou církve) úspěšně chopily moci. Cechy se však počaly přít o vliv v jednotlivých městech...

...a za této situace hra začíná. Úkolem hráčů v rolích zástupců jednotlivých cechů je obratně umístit městské čtvrti se svým cechem tak, aby měli ve Flandrách na konci hry co největší vliv.

Flanders 1302 jsou převahovou hrou „poháněnou“ hraním karet. Hraje se na kola. Všichni hráči mají na začátku hry k dispozici stejný balíček karet: karty měst, rozestavěných čtvrtí, karty vlivu a kartu návratu.

Každý hráč ve svém tahu zahraje skrytě jednu akční kartu a k ní libovolný počet karet vlivu. Poté karty všichni hráči současně otočí. V pořadí prvním se stává ten hráč, který nabídl nejvíce karet. Poté se v daném pořadí vyhodnotí akční karty hráčů:

  • pomocí karet měst lze postavit v daném městě svoji čtvrť, čtvrť neutrálního cechu zbrojířů či čtvrť s církevní stavbou
  • pomocí karet měst lze také odstranit stavební kámen v daném městě
  • pomocí karty stavby lze do libovolného města umístit stavební kámen
  • pomocí karty návratu si lze vzít zpět na ruku všechny své odehrané karty kromě karet vlivu

Hru dále ovlivňují karty speciální - jednu z nich v každém kole odehraje začínající hráč (lízne si ji ze speciálního balíčku). Speciální karty upravují v daném kole podmínky umisťování čtvrti, umožňují umístění katedrál na církevní čtvrti nebo si je lze vzít do soukromé zásoby jako další karty vlivu či návratu, apod.

Město se vyhodnotí v případě, že je zcela zastavěno městskými čtvrtěmi (případně prázdnými „vykrývacími čtvrtěmi“ v případě, že žádný z hráčů již nemohl čtvrť požadovaného tvaru do města umístit). Při skórování města se nejprve určí jeho hodnota:

  • 0 bodů za čtvrť se stavebním kamenem
  • 1 za čtvrť libovolného cechu
  • 2 body za čtvrť s církevní stavbou
  • 3 body za čtvrť s katedrálou

Poté se určí převaha cechů - cech s nejvyšším zastoupením získává první místo, cech s druhým nejvyšším zastoupením místo druhé, atd. Za místa jsou následně přiděleny vítězné body:

  1. místo - bodová hodnota města
  2. místo - poloviční bodová hodnota města
  3. místo - 4 body (bez ohledu na hodnotu města) 
  4. místo - 2 body (bez ohledu na hodnotu města) 
  5. místo - 0 bodů

Po ukončení bodování je město považováno za uzavřené. Pokud zbývá ve hře poslední stavební místo, končí hra odehráním posledního kola. Vítězí hráč s největším počtem bodů.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Na louce: Kniha dobrodružství Nová
Na louce: Kniha dobrodružství Nová
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas