Autor: Eyron | 3.11.2009 | 0

V 15. století představoval maurské panství na Pyrenejském poloostrově už jen malý emirát Granada. Na druhé straně Kastilie položil sňatek dědičky kastilského trůnu Isabely Kastilské a dědice aragonského trůnu Ferdinanda II. Aragonského (1469) základy k trvalému sjednocení dvou nejmocnějších křesťanských států Pyrenejského poloostrova do španělského království. Formálně k němu došlo až nástupem na trůn jejich vnuka Karla I. Habsburského, neboť Isabela a Ferdinand vládli samostatně každý ve svém království a v zemi svého partnera byli pouze zástupci panovníka. Ještě za katolických Veličenstev, jak byli nazýváni, padla Granada (1492) a Španělsku se otevřela cesta k expanzi mimo Pyrenejský poloostrov. Ta se soustředila jednak na Středomoří, kde se již mnohem dříve prosadili Aragonci (Sicílie, Neapolsko ad.), jednak na nové zámořské objevy, které podporovala Kastilie. První objevná plavba byla dílem janovského námořníka Kryštofa Kolumba (1492), později ho následovali mnozí další. Zhruba v této době se změnil význam slova Španělsko (Hispanie, původně označující celý Pyrenejský poloostrov) na označení státu. [Zdroj: Wikipedia]

Převahová hra El Grande není rozhodně z nejnovějších, vždyť vyšla již v roce 1995. I přes tuto letitost aleodolává náporu novinek a drží se na předních místech žebříčků zuby nehty. Vždyť i na serveru BGG se stále drží v desítce nejlepších her.

Přeneseme se do středověkého Španělska, kde dva až pět hráčů v roli grandů, členů vysoké šlechty, bojuje o politický vliv. Mapa Španělska je rozdělena na devět regionů a Castillo (hrad tvořený dřevěnou skládací věží). Hráči pak během svých tahů posílají do jednotlivých regionů a hradu svoje caballeros (příslušníky střední šlechty, dejme tomu rytíře), aby v daném regionu získali co největší vliv a tedy počet bodů.

Hra se hraje na 9 kol, přičemž na konci 3., 6. a 9. kola dojde k bodování. Každé kolo začíná hraním silových karet, počínaje začínajícím hráčem si každý vybere jednu z 13 těchto karet. Tato karta určuje jednak pořadí hráče v daném kole a jednak přísun caballeros z provincií (herní zásoby) na dvůr (právě ze dvora je možné posílat caballeros do regionů). Ale jak asi tušíte, čím rychleji bude hráč na tahu, tím méně caballeros dostane. Musíte zvolit optimální kombinaci, aby to nedopadlo tak, že jste sice první, ale nemáte koho poslat získávat vliv… Navíc se každá z těchto karet dá použít pouze jednou za hru, takže jak hra postupuje, máte omezenější manévrování.

V takto určeném pořadí každý hráč odehraje svůj tah. Nejdřív si podle power karty „přihraje“ na dvůr příslušné caballeros (0-6). Poté si vybírá akční kartu z nabídky. Tyto karty pěti kategorií mají opět dvě funkce, jednak určují počet caballeros, které může hráč umístit ze svého dvora na plán a jednak mají nějakou zvláštní schopnost. A opět je to vyvážené, čím silnější schopnost karta má, tím méňe caballeros smíte umístit.

Jakmile vyberete akční kartu, máte dvě „akce“, které můžete provést v libovolném pořadí. První z nich je zahrání akční karty, druhou umístění caballeros na plán. Akční karty umí dělat různé kejkle s vašimi i cizími caballeros, vyvolat speciální bodování atd. Při umísťování caballeros na plán jste pak omezeni sousedstvím krále, umísťovat můžete pouze do regionů sousedících s královským regionem. Do vzdálenějších regionů se tak dostanete pouze pomocí akčních karet nebo Castilla. Do dřevěné věže, Castilla, totiž můžete své caballeros umisťovat také. Castillo je zajímavé v tom, že je sice bodováno, ale až do okamžiku bodování není do věže vidět, takže zvlášť při hře víc hráčů si nezapamatujete, kdo do věže vhodil kolik caballeros… Navíc po obodování věže pošlete všechny svoje caballeros z ní do jednoho, tajně určeného regionu, kde tak těsně před bodováním můžete pořádně zamíchat s pořadím.

Když dojde na bodování, nejprve je tedy obodováno Castillo a z něj rozesláni caballeros; následně se obodují všechny regiony. Některé z nich jsou hodnotnější, jiné méně, navíc lze získat bonusy za přítomnost vlastního granda či krále v daném regionu.

Vítězem je hráč, který má po třetím bodování nejvíce bodů.

K dispozici jsou také tři zajímavá rozšíření, která jsou přímo obsažena v jubilejní edici „El Grande Decenial“.

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Vládce tokia
Vládce tokia
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas