Autor: Kew | 17.7.2015 | 1

Madeira je jedním z prvních objevů portugalských mořeplavců novověku. Toto souostroví, bližší Africe než Evropě, sloužilo jako portugalská obilná sýpka a později jako pěstírna cukru. Nakonec se stalo domovem slavného druhu vína. Pojďme se vydat po stopách jeho bohaté historie.

Madeira je komplexní eurohra z období zámořských výprav, ve které se hráči budou snažit plnit královské příkazy budováním vhodné ekonomiky na ostrově.


Příprava hry

Každý hráč obdrží počáteční suroviny a peníze, vylosuje si první úkol, který zároveň určí pořadí pro první část prvního kola a umístí si 1 dělníka do města a 2 dělníky do regionů souostroví.


Průběh hry

Hra trvá přesně 5 kol a je rozdělena na 5 fází:

  1. Příprava kola: Na 5 budov se rozlosují 4 kartičky postav a to tak, že v každém kole zůstane neobsazena budova s číslem právě probíhajícího kola. Poté se hodí trojicí kostek pirátů a trojicemi cechovních kostek s hodnotami 1-3 (podle počtu hráčů). Ty se přidělí jednotlivým řádkám nabídky. V pořadí kola si hráči rozeberou kostky a tím zároveň: určí pořadí na další část kola, řádek, ze kterého si vyberou jednu destičku úkolu a barvu cechu, jehož přízně si mohou obnovit.
  2. Akce postav: V pořadí kola pak hráči pokládají po jedné své kostce na jednu zvolenou budovu. Budovy jsou rozděleny do tří regionů a mohou být aktivovány pouze kostkami stejného nebo vyššího čísla (nižšími pak za poplatek). Hráč si smí vybrat, zda chce kostku využít k produkci - dělníci umístěni v regionu budovy produkují suroviny podle svého umístění, nebo pro akci postavy. Zároveň hráč na budovu umístí svůj akční žeton pro připomenutí toho, že budovu navštívil a v další fázi zde bude mít nárok na dodatečnou akci. Druhou možností tahu je využití pirátské kostky. Ta hráče stojí odstranění jednoho dělníka z městské hlídky a neumožňuje umístění akčního žetonu. Zato ale bude znamenat zátěž pro ostatní, kteří v dané budově svůj žeton mají. Na každou budovu smí být v jednom kole umístěno nejvýše tolik kostek (cechovních a pirátských dohromady), kolik je ve hře hráčů. Třetí možností tahu je pasování, kdy si hráč vybere odměnu a s ní spojené pořadí pro zbytek kola. Zbytku této fáze se již neúčastní.
  3. Akce budov: Jakmile všichni hráči pasovali, vyhodnocují se budovy. U každé budovy se hodí kostkami, které k ní hráči přiřadili. Za použití budovy je nutné platit cenu, která závisí na počtu hráčů a snižují ji hodnoty padlé na cechovních kostkách. Každý hráč s akčním žetonem na dané budově smí po zaplacení této ceny provést akci budovy (ta závisí na tom, kolik dělníků má hráč v regionu budovy). Pokud nechce, nebo nemůže zaplatit, získá 1 žeton piráta. Pokud byla na budově pirátská kostka, získá navíc tolik pirátů, kolik padlo na kostce. Takto se vyhodnotí všechny budovy.
  4. Údržba: Hráč s nejvíce dělníky v městské hlídce získá 4 vítězné body a jednoho dělníka si vrátí do zásoby. Poté hráči s kolonisty (dělníky v zámořských koloniích) získají příjem z kolonií. Všichni hráči pak musí jedním dřevem vyplatit každou svou loď a jedním chlebem každého svého dělníka na plánu. Pokud nemají dost (nebo nechtějí zaplatit), vezmou si za každou neuživenou loď a dělníka 1 žeton pirátů.
  5. Královy požadavky: Na konci každého kola se vyhodnocují královy požadavky. V každém lichém kole hráči obodují a následně odhodí 1/2/3 destičky úkolů. Ve druhém a čtvrtém kole místo plnění úkolů dochází ke změně produkce ostrova (vybrané oblasti se přeorientují z pšenice na cukr, příp. z cukru na víno). Tím kolo končí.


Konec hry

Hra končí po skončení poslední fáze pátého kola. Zbylé suroviny hráči vymění na peníze v poměru 1:1 a peníze pak na vítězné body. Poté se vyhodnotí žetony pirátů - čím více jich hráč má v porovnání s ostatními, tím více bodů ztrácí. Hráč s nejvíce vítěznými body se stává vítězem hry.

 

Akce postav umožňují stavbu lodí, které jsou pak posílány na domácí trh (kde vyměňují suroviny za peníze) nebo do zámoří, kde hráč získá královské bonusy. Postavy také umožňují přidávat nové dělníky do regionů a pohybovat s nimi ve městech, kde mohou dělníci generovat příjem. Jedna z akcí umožňuje důležitý nákup přízní cechů (jednorázové bonusy), které mohou být využity v 2. a 3. fázi, když je hráč na tahu. Přízně je pak možné obnovovat výběrem vhodného řádku na začátku kola.

Akce budov umožňují verbování nových členů městské hlídky, kteří mohou využívat pirátské kostky a přinášet bonus za většinu v hlídce, dále přesun dělníků do měst, posílání kolonistů do zámoří, obnovování žetonů přízní a zisk chleba na živení dělníků.

Královy požadavky se týkají přítomnosti lodí v koloniích nebo na domácím trhu, spolupráce s cechy, kontrolou nad ostrovními městy a nebo jen prostého odvádění daní.

Celá hra je poměrně komplexní (čemuž odpovídá i herní doba). Použitelnost jednotlivých surovin a akcí je velmi provázaná a hra je tak vhodná především pro zkušenější hráče.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Nemesis: úniková hra
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas