Autor: Jayr | 15.12.2022 | 0

„Tak vezmeme si to podle počtu obyvatel. To bude nejjednodušší.“ 

O minutu později.

„Cože, jakže?  Nepál? 29 milionů obyvatel? Kam by se tam vlezli, co by tam jedli, šutry? To prostě není správně, jdu to vygooglit... No tak je, ale stejně jsem tomu nevěřil!“

Cardline: Světoběžník je rychlá vědomostní a krásně ilustrovaná hra, která vás může mnohému naučit, a ty mladší nenásilně vzdělat trochou zeměpisu. Princip hry vám může být známý z dnes již legendární série her Timeline. Stejně jako u série Timeline se snažíte správně zařadit karty do řady podle zvoleného kritéria. V této konkrétní hře si můžete zvolit jedno ze čtyř. Počtu obyvatel, rozlohy, hrubého domácího produktu a množství emisí skleníkových plynů (což je upřímně dost věštění z křišťálové koule). Podle zvoleného kritéria porovnáte zvolenou kartu z ruky s již vyloženými kartami na stole s cílem se postupně zbavit všech karet v ruce. Komu nezůstane žádná karta, vyhrává. Důležitým aspektem hry je i aspekt vzdělávací, kdy se kromě soutěžních kritérií dozvíte, jakou má daná země vlajku, na jakém kontinentu se nachází a nějaký zajímavý a typický aspekt k ní náležící z krásné ilustrace dané karty.

Příprava hry:

Na začátku hry dostane každý hráč 4 karty zemí tak, aby Vám i ostatním hráčům zůstala skryta informace, podle které bude země umisťovat. Je však možné si vzít i více karet, pokud se cítíte jako přeborníci v geografii (méně bych osobně nedoporučoval). Zbylé karty utvoří dobírací balíček, který položíte doprostřed stolu. Poté otočíte první kartu tak, aby naopak byly vidět parametry, podle kterých se bude řadit: na výběr jsou rozloha, počet obyvatel , hrubý domácí produkt nebo počet tun emisí CO2 na obyvatele. Poté zbývá jen určit začínajícího hráče podle libovolného kritéria a může se začít hrát. Důležité upozornění pro notorické googlily, vzhledem k datu vydání hry jsou všechny údaje platné k roku 2012.

Průběh hry:

Hráč se snaží správně odhadnout umístění podle zvoleného kritéria jedné karty ze své ruky, kterou si zvolí, a tu následně umístit před, nebo za úvodní kartu. Poté kartu otočí tak, aby všichni viděli stranu s parametry, a určí se, jestli byla karta správně zařazena. Pokud ano, hráč se zbavil jedné karty (nedobírá si novou) a je tím blíže vítězství. Jestli ale určil špatně, karta se umístní správně do vznikající řady a z dobíracího balíčku si hráč dobere novou kartu. Stejně bude hrát následující hráč, i ten po něm a i ten po něm. Karty přirozeně přibývají a je obtížnější a obtížnější zvolenou kartu správně umístit. Hra tak pokračuje až do doby, než dojdou karty prvnímu hráči. Pokud je hodnota na umisťované kartě stejná, což je extrémně nepravděpodobné, jako hodnota na již vyložené a umístěné kartě, může být karta umístěna jak před, nebo za touto kartou. 

Konec hry:

Hráč, který se jako první zbavil karet, se může nazvat vítězem (a nejlepším geografem, kartografem nebo učitelem zeměpisu). Pokud se více hráčů v rámci stejného kola zbaví poslední karty, tak se o titul vítěze podělí. Pokud zůstavají ještě nějací hráči, mohou dohrát hru, až dokud nezbyde jediný zeměpisný analfabet, ale úplně to nedoporučuji, protože množství karet na stole a čas do konce hry mohou výrazně překročit komfortní představy účastníků hry.

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Offcanvas