Ako hrať: Studená válka

Autor: StolovkySK | 21.2.2019 | 10

Sdílet s přáteli:

Komentáře

supär
Toto uz dlho chybalo na trhu :-)

21.2.2019 18:05:45

Dobrá práce
Sice tam pár drobností nezaznělo (vyhodnocení headline v případě remízy, k čemu je zelený text na kartách, resetování pozice na stupnici vojenských operací na začátku kola, princip sousedních zemí), ale v podstatě je to výborné vysvětlující video. Díky za něj.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

22.2.2019 07:51:11

Chybí mi tam na začátku pár vět o čem celá ta hra je, co simuluje a do jakého historického období je zasazena, proč se jmenuje Studená válka a proč v originálu (a v českém vydání v podtitulu) se jmenuje Twilight Struggle - to bývá u prezentací her dobrým zvykem. Video začíná hned jen technickou přípravou hry, aniž by byl divák vůbec seznámen s myšlenkou hry. Hra přece není jen o tom kolik a kam se přesune jakých bodů, ale i o tom, co to celé reprezentuje (například to, že číslo stability země je jeho geopolitická stabilita a čím větší číslo, tím je země sama o sobě politicky stabilnější a je tedy pro jakoukoliv velmoc těžké získat v ní převažující vliv - krásným příkladem je Velká Británie se svou stabilitou 5, kdy je každému jasné, že muselo být tenkrát pro Sovětský svaz téměř nemožné získat ve Velké Británii nějaký vliv, kdežto u nestabilních afrických režimů s číslem stability 1 bylo lehké ovlivnit nějakého tamního diktátora nebo tamní loutkovou vládu). Nemám totiž rád, když se hra redukuje jen na pravidla kolik kam přidat bodů a že čísilko na mapě je nějaká stabilita, ale neřekne se co to myšlenkově historicky znamená. Pak se hra redukuje jen na nějaké šoupání žetonů s čísly a kdo má větší číslo vyhrává. Tahle hra si opravdu zaslouží zmínit se u každého pravidla, co to pravidlo v době studené války reprezentuje. Stačí vždycky jedna věta navíc u vysvětlení pravidla a hned má člověk k té hře jiný než čistě matematickovyhodnocovací vztah.

Na začátku je dobré zdůraznit a ukázat na herním plánu, že Kanada patří politicky do Evropy. Hodně důležité (ve videu je to jen taková zmínka u nějakého bonusu) je ukázat na mapě sousedství některých zemí s velmocí (tlusté čáry např. Japonsko s USA, nebo třeba Rumunsko s USA). Navíc je to trošku zmateně vysvětlované a hlavně u jednotlivých oblastí vysvětlení nejsou vysvětleny všechny situace, které mohou nastat. Například vysvětleno, co nastane v případě rovnosti bodů na kartách u headline fáze, situace, kdy při změně orientace mají body vlivu v zemi oba hráči, zmatené vysvětlení jak se na konci kola vyhodnocují požadované operace. Taky tam vyloženě chybí reset požadovaných operací pro začátek nového kola. Dále tam chybí počet rozdávaných karet - to znamená, že se nerozdává například 8 karet, ale že se rozdá tolik karet, aby na začátku kola měl hráč 8 karet, tedy pokud hráči zbyly z předchozího kola 2 karty, tak do nového dostává jen 6 nových (aby začal kolo s 8 kartami). Potom chybí vysvětlení barevného odlišení textu na kartách (trvalé události, souvislost s jinými kartami), zároveň chybí u požadovaných vojenských operací vysvětlení válečných událostí (nápis "VÁLEČNÁ" vpravo dole na patičce karty) . Dále tam chybí zmínka o tom, že od čtvrtého kola se začíná s 9 kartami. Potom se mi taky nelíbí, že je někdy při vysvětlování hry výřez herního plánu jinde než o čem se hovoří (například vysvětlení položení žetonu radioaktivity do Asie a není ukázána Asie, kam se to položí). Dále tam chybí vysvětlení vítězství ve hře (a konec hry) kontrolou Evropy.

Chválím stručnost, ale to neznamená, že by měla být vynechána některá podstatná pravidla - například je ve videu zmíněno zvýšení DEFCON o jedna do dalšího kola, ale není zmíněno vynulování počítadla požadovaných vojenských operací. Přitom jsou to stejně důležité úpravy počítadel.

28.12.2021 12:39:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Sedm draků - nová ve fólii
Sedm draků - nová ve fólii
Akt. cena: 120 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas